Zapaljene svijeće ispred vukovarske bolnice

Paljenjem svijeća kod Nacionalne memorijalne bolnice Vukovar i molitvom koju su predvodili mladi Vukovara i župnik fra Ivica Jagodić, brojni Vukovarci i domoljubi iz cijele Hrvatske i susjednih zemalja nastanjenih Hrvatima, odali su večeras počast žrtvama velikosrpske agresije 1991
Paljenjem svijeća kod Nacionalne memorijalne bolnice Vukovar i molitvom odana počast žrtvama velikosrpske agresije 1991. Davor Javorovic/PIXSELL

Paljenjem svijeća kod Nacionalne memorijalne bolnice Vukovar i molitvom koju su predvodili mladi Vukovara i župnik fra Ivica Jagodić, brojni Vukovarci i domoljubi iz cijele Hrvatske i susjednih zemalja nastanjenih Hrvatima, odali su večeras počast žrtvama velikosrpske agresije 1991.

-Kao i svake godine, već 22 godine za redom, okupljamo se u krugu vukovarske bolnice. Prošle godine izvan bolnice zbog zaštite i zdravlja samih pacijenata bolnice, ali s jednom tužnom mišlju. Ovo je jedan od najtužnijih dana, uz onaj na Ovčari. Pitaju ljudi zašto je tome tako, jer ova večer simbolizira posljednju slobodnu večer u ovom gradu. To je večer prije grozota koje su se dešavale i koje su se nažalost dogodile- izjavio je novinarima ispred bolnice vukovarski gradonačelnik Ivan Penava.

Komentirajući činjenicu da se na području Vukovara još uvijek traga za više od 300 osoba nestalih u Domovinskom ratu, Penava je kazao kako su nestali posljedica svakog rata.

-Ono što nije posljedica svakog rata, a posljedica je Domovinskog rata i obrane grada Vukovara je da nitko od General štaba Jugoslavenske vojske ispred suda nije odgovarao, niti se nije našao pred tim sudom. To je teret koji svi mi nosimo- kazao je.

Na pitanje novinara koliko bi sudionika moglo biti u sutrašnjoj Koloni sjećanja, kazao je da broj nije toliko važan, kao ni tko će biti na začelju, a tko na čelu, koliko namjera da se oda pijetet onima koji su najzaslužniji za stvaranje slobodne hrvatske države.

Uoči sutrašnjeg obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i 30. obljetnice stradanja toga grada u Domovinskom ratu, u Vukovar cijeloga dana pristižu brojni domoljubi te je zamijećen veliki broj autobusa, osobnih automobila i motorista s registracijskim oznakama brojnih hrvatskih gradova.

Preporuka državnih vlasti prije nekoliko dana bila je da zbog pandemije koronavirusa neće biti organiziranih dolazaka u Vukovar i da građani počast stradalima u obrani Vukovara daju paljenjem lampiona u svojim domovima i na trgovima mjesta u kojima žive, uz molitve, a oni koji dođu da se pridržavaju epidemioloških mjera. Vukovarski gradonačelnik Penava u utorak je, pak, pozvao građane da dođu u Kolonu sjećanja i odaju počast žrtvi toga grada.
Svijeće su poslijepodne zapaljene i kod Zavjetne kapelice na tzv. kukuruznom putu – putu spasa uz gradsku obilaznicu koji je tijekom opsade Vukovara bio jedina veza između grada heroja i slobodnog vinkovačkog područja.

Program obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara, koji se i ove godine održava pod geslom “Vukovar, mjesto posebnog pijeteta”, započet će sutra u 10 sati ispred vukovarske bolnice. Od tamo će sudionici obilježavanja u koloni sjećanja proći gradskim ulicama do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata, gdje će državna i druga izaslanstva položiti vijence i zapaliti svijeće. Misu zadušnicu na groblju će predvoditi pomoćni biskup zagrebački, mons. Ivan Šaško.

Hrvatska
Izbor urednika