Dan pobjede nad fašizmom

U Spomen-parku Dotrščina otkriven spomenik žrtvama ustaškog režima

Spomen-ploču su otkrili zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević i predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske Franjo Habulin
Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević otkrio spomen ploču te položio vijenac na spomenik u Spomen-parku Dotrščina Željko Hladika/PIXSELL

U povodu Dana Europe i pobjede nad fašizmom, zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević i predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske Franjo Habulin u Spomen-parku Dotrščina otkrili su spomen-ploču žrtvama ustaškog režima.

– Kao i mnoge stvari početkom 1990.-ih godina kad su se počeli uništavati spomenici Narodnooslobodilačke borbe, tako je i ova spomen-ploča nestala iz Spomen-parka Dotrščina koji je otvoren 1968. godine. Danas spomen-ploču vraćamo na pravo mjesto kako bismo komemorirali velike žrtve koje su Zagreb i njegovi građani dali za pobjedu nad fašizmom – kako bismo se sjećali tih žrtava i njihovog velikog doprinosa. Također, i kako bismo informirali i educirali buduće generacije o zlu koji se dogodio na našim prostorima i u cijeloj Europi i svijetu, tako da zlo fašizma, nacifašizma više nikada ne bi ponovilo, poručio je Tomašević.

Istaknuo je da se protiv tog zla moramo boriti i danas kroz različite borbe za prava žena, radnika, nacionalnih manjina i svih onih koji su ugnjetavani i koje neke mračne snage u politici opet žele proglasiti drugotnim građanima. Tomašević je nadodao da se u Dotrščini “dogodilo zlo u kojem je stradalo više od 6000 Židova, Srba, antifašista, ljevičara, intelektualaca – apsolutno svih onih Zagrepčana i Zagrepčanki koji su se usprotivili ustaškom teroru, ustaškom režimu i takozvanoj NDH”. Gradonačelnik je poručio da Zagreb ima dugu antifašističku povijest i gradska vlast se njome ponosi.

– Zagreb je grad heroj, Zagreb je dao veliki doprinos u antifašističkoj borbi za cijelu Hrvatsku, poručio je.

Habulin je istaknuo da od samog početka okupacije Hrvatske i Jugoslavije od strane nacista, fašista i stvaranja Nezavisne Države Hrvatske s ustaškim režimom, građani Zagreba nisu prihvatili taj režim i okupaciju i zbog toga su se suprotstavili.

– Svaki peti Zagrepčanin, od njih 250.000 koliko je Zagreb tada imao stanovnika, sudjelovao je u otporu bez obzira je li bio s oružjem negdje u partizanskim jedinicama ili kao aktivisti ili ilegalci. Upravo zbog toga je grad Zagreb pretrpio velike žrtve, ali dao je i ogroman doprinos konačnoj pobjedi nad fašizmom, nad ustaškim režimom u narodnooslobodilačkoj borbi u Drugom svjetskom ratu, istaknuo je Habulin. Poručio je kako je naša dužnost čuvati uspomene na ljude koji su stradali i svoje živote ugradili u pobjedu, u slobodu.

Cvijeće su podno centralnog spomenika žrtvama ustaškog režima položili i predsjednik Gradske skupštine Joško Klisović, zatim predstavnici zagrebačkog SDP-a, Socijaldemokrata, Radničke fronte, Antifašističke lige, udruga antifašista Maksimira i Dubrave. Počast žrtvama odao je i predsjednik Židovske općine Zagreb Ognjen Kraus.

Događanja
Grad Zagreb