Studenti nakon diplome sve manje pronalaze posao u struci

Smatraju da je uzrok njihove trenutne nezaposlenost nedovoljna ponuda poslova u struci
Zagreb: Agencija za znanost i visoko obrazovanje predstavila rezultate istraživanja o zapošljivosti diplomiranih studenata Sanjin Strukić/PIXSELL

Sve manje diplomiranih studenata prvi posao pronalazi u struci, broj zaposlenih diplomanata porastao je u javnom sektoru, a studiji predstavljaju bolju osnovu za nastavak obrazovanja od osnove za pronalazak posla, pokazalo je istraživanje zapošljivosti diplomiranih studenata.

Istraživanje je predstavljeno danas u Zagrebu, a provela ga je na nacionalnoj razini Agencija za znanost i visoko obrazovanje. U istraživanju je sudjelovalo 16 posto studenata koji su u 2019. godini u Hrvatskoj završili studij, a više od 94 posto njih ostalo u Hrvatskoj, dok se više od 5 posto iselilo u inozemstvo.

U trenutku provedbe istraživanja zaposleno je bilo gotovo 60 posto ispitanika, a nezaposleno više od 15 posto, od kojih najveći broj, oko 45 posto, smatra da je uzrok njihove trenutne nezaposlenost nedovoljna ponuda poslova u struci.

S druge strane, u javnom ili državnom sektoru nakon diplome zaposlilo se oko 42 posto ispitanika, a u struci se zaposlilo gotovo 64 posto ispitanika. Najveći broj ispitanika, 32 posto, zaposlio se izravnim javljanjem poslodavcu, posredstvom Hrvatskog zavoda za zapošljavanje zaposleno ih je više od 18 posto, a gotovo isto toliko preko obitelji, prijatelja ili poznanika.

Nešto manje od 40 posto ispitanika ima mjesečna primanja između 5000 i 7000 kuna, 25 posto između 3500 i 5000 kuna, a više od 11 posto ispod 3500 kuna. Žene u prosjeku imaju manja primanja od muškaraca i nešto su manje zadovoljne trenutnim poslom, ali se češće zapošljavaju u javnom i državnom sektoru.

Hrvatska
Izbor urednika