Rune, a ne glagoljica najstarije su pismo Slavena?

Znanstvenici su nabasali na jedno sasvim neobično nastavno pomagalo
rune

Ugravirana kravlja kost iz sedmog stoljeća dokazuje da su germanske rune, a ne glagoljica najstarije pismo koje su koristili Slaveni, tvrdi međunarodna skupina znanstvenika.

Glagoljicu je osmislio bizantski redovnik Ćiril kad je s bratom Metodom u devetom stoljeću stigao u misiju u Veliku Moravsku, zapadnoslavensku državu koja je na vrhuncu moći obuhvaćala područje današnje Češke, Slovačke, Mađarske i dijelove Njemačke, Austrije, Hrvatske i Ukrajine. Ali slomljena kravlja kost pronađena u južnoj Češkoj 2017., koju su proučavali znanstvenici iz Češke, Austrije, Švicarske i Australije, dokazuje da su se Slaveni prije koristili runskim pismom.

– To je najstariji pronađeni natpis među Slavenima, rekao je voditelj istraživanja, arheolog Jiri Machaček s Masarykova sveučilišta u Brnu.

Tim se koristio genetskim i radiokarbornskim testiranjem za određivanje starosti kosti.

– Te su osjetljive analize pokazale da kost pripada udomaćenoj životinji koja je živjela oko 600. godine, rekla je članica skupine Zuzana Hofmanova, analitičarka sa švicarskog Sveučilišta u  Fribourgu.

Robert Nedoma s Bečkog sveučilišta identificirao je natpis kao runsko pismo (stariji futhark), kojim su se koristili govornici njemačkog u srednjoj Europi od 2. do 7. stoljeća.  Stariji futhark sastoji se od 24 znaka, a posljednjih sedam upisano je u analiziranoj kosti, kazali su znanstvenici.

– Vjerojatno je na kosti izvorno bio cijeli runski alfabet. Dakle, ne radi se o nekoj posebnoj poruci nego vjerojatno o nastavnom pomagalu, tvrde stručnjaci.

Hrvatska
Zanimljivosti