Na obljetnicu smrti Franje Tuđmana otvoren Spomenik domovini

Spomenik su otkrili njegov autor Nenad Fabijanić, Milan Bandić te predsjednice udruga poginulih, nestalih i zatočenih hrvatskih branitelja Domovinskog rata Ljiljana Alvir, Lucija Kobar i Vesna Mihaljević
Pogled na novi zagrebački ‘Spomenik domovini’ Patrik Macek/PIXSELL

Spomenik domovini otvoren je na Trgu Stjepana Radića na 21. obljetnicu smrti prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana uz nazočnost predstavnika državnih vlasti i zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića. Spomenik su otkrili njegov autor Nenad Fabijanić, Milan Bandić te predsjednice udruga poginulih, nestalih i zatočenih hrvatskih branitelja Domovinskog rata Ljiljana Alvir, Lucija Kobar i Vesna Mihaljević.

Otvaranju spomenika nazočili su izaslanik predsjednika RH i načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga Robert Hranj, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora akademik Željko Reiner, izaslanik premijera, ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, ministar obrane Mario Banožić, predsjednik HAZU-a akademik Velimir Neidhardt, rektor zagrebačkog Sveučilišta Damir Boras, zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, predsjednik zagrebačke Gradske skupštine Mislav Herman te članovi obitelji Tuđman.

Medved: Spomenik hrvatskog zajedništva

Izrazivši zadovoljstvo otvaranjem spomenika, Medved je kazao da je to spomenik hrvatskog zajedništva, zahvale i vječnoga spomena. Podsjetio je i da nas je otkrivanje tog spomenika zateklo u najtežoj godini od Domovinskog rata – pandemije koronavirusa i jednog od najrazornijih potresa u Zagrebu i okolici. Također, Medvad je i pozvao sve na zajedništvo i solidarnost te odgovorno ponašanje.

-Danas je prva crta obrane domovine u našim bolnicama, u domovima za starije, ali isto tako i u našoj osobnoj odgovornosti kojom štitimo svaku našu obitelj i ugroženo radno mjesto te teško pogođeno gospodarstvo- poručio je.

Medved je rekao i da, pored Oltara domovine, Hrvatska u Zagrebu dobiva spomenik koji će ubrzo postati jedno od najprepoznatljivijih mjesta u Zagrebu i Hrvatskoj. Također, naglasio je i da će taj spomenik biti trajan simbol ostvarenja hrvatskog stoljetnog stremljenja za slobodom ostvarenoj pod vodstvom Franje Tuđmana.

Medved je rekao i da će se sada pred vječnim plamenom tog spomenika i strani državnici imati gdje pokloniti u znak poštovanja prema hrvatskoj državi, a vlada će ga u tu svrhu uvrstiti u državni protokol.

‘Slavoluk hrvatske pobjede’

Akademik Reiner rekao je kako taj spomenik simbolizira živote dane za hrvatsku slobodu i neovisnost tijekom cijele povijesti. “Ali, to je i slavoluk hrvatske pobjede”, naglasio je.

Naveo je i kako staklene opeke spomenika podsjećaju na jedan od najljepših, ali i najpotresnijih spomenika poginulim, zatočenim i nestalim hrvatskim braniteljima i civilima u Domovinskom ratu – Zid boli na Selskoj cesti sastavljenim od 13.600 crvenih i crnih opeka ispred zapovjedništva tadašnjeg UNPROFOR-a. Reiner je poručio i da tim spomenikom budućim generacijama žele ostaviti sjećanje na tugu i bol, ali i ponos, domoljublje, vjeru u ljubav i dobrotu.

Ističući kako otvaranjem spomenika Hrvatskoj i Zagrebu i Hrvatima diljem svijeta predaju velebni spomenik hrvatskog identiteta, Bandić je rekao da će taj spomenik služiti kao mjesto za odavanje počasti hrvatskoj Domovini.

-Zajedno sa spomenikom prvom hrvatskom predsjedniku dr. Franji Tuđmanu predstavlja novu vizuru središta Zagreba te jednu prostornu cjelinu kojom slavimo slobodu i neovisnu hrvatsku državu- poručio je.

Naglasio je i kako će to mjesto postati nezaobilazno mjesto u poznavanju Zagreba, a spomenik će svakom posjetitelju “pričati” o hrvatskom povijesnom hodu, vrijednostima, tradiciji i kulturi.

 

 

 

Događanja
Grad Zagreb
Hrvatska