Trgovanje ljudima sve veći globalni problem

U Hrvatskoj je u razdoblju od 2016. do 2020. priznat status žrtve trgovanja ljudima za 177 osoba, a počinitelja je bilo 154
nasilje

Trgovanje ljudima jedno je od najeksplicitnijih oblika kršenja međunarodnih prava, rečeno je na stručnoj radionici za suce i državne odvjetnike na temu “Suzbijanje trgovanja ljudima”, održanoj u organizaciji vladinog Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina.

Ono je prepoznato kao goruće pitanje unutar borbe protiv međunarodnog organiziranog kriminaliteta, gdje su žene, djeca i muškarci podvrgnuti najrazličitijim oblicima iskorištavanja i zatiranja njihovih ljudskih prava.

Hrvatska je u prvih nekoliko godina od uspostavljanja nacionalnog referalnog sustava suzbijanja trgovanja ljudima bila isključivo tranzitna država, no tijekom zadnjih godina uočena je promjena tog trenda, i sve se više pojavljuje kao država porijekla te krajnjeg odredišta žrtava trgovanja ljudima. Naime, posljednjih godina većina identificiranih žrtava bile su državljanke Hrvatske koje su seksualno ili radno iskorištavane unutar granica države.

To kažnjivo djelo prilično je rašireno u Europi te se procjenjuje da je 2017. i 2018. u Europi bilo 14 tisuća žrtava. U Hrvatskoj je u razdoblju od 2016. do 2020. priznat status žrtve trgovanja ljudima za 177 osoba, a počinitelja je bilo 154.

Hrvatska
Ostalo