SDP traži da Grad uvede džeparac za osobe s invaliditetom u smještaju
SDP-ova inicijativa za izmjenu gradske Odluke o socijalnoj skrbi, kojom bi se osiguralo pravo na džeparac, ali i božićnicu i uskrsnicu, naći će se idući tjedan na dnevnom redu Gradske skupštine Grada Zagreba.
U zagrebačkom SDP-u smatraju da i osobe s invaliditetom koje žive u ustanovama organiziranog stanovanja trebaju imati pravo na džeparac koji im isplaćuje Grad, pa su na sjednicu Skupštine, zakazanu za 16. listopada, uvrstili prijedlog izmjena Odluke o socijalnoj skrbi kojima bi se ta mjera uvela.
Visinu džeparca određivao bi gradonačelnik
Novčanu naknadu za osobne potrebe trenutačno mogu dobiti korisnici domova za starije osobe, no u SDP-u drže da bi im se trebale pridružiti i osobe s invaliditetom koje, primjerice, žive u domovima za odrasle, ustanovama za nezbrinutu djecu ili u sigurnim kućama za žrtve nasilja.
– Riječ je prije svega o osobama s invaliditetom koje nemaju mogućnost života u zajednici unutar vlastite obitelji. Zakon o inkluzivnom dodatku ne uvrštava ih u krug mogućih korisnika, a Zakon o socijalnoj skrbi propisuje naknadu za osobne potrebe u mjesečnom iznosu od 37,50 eura, što nikako nije i ne može biti dostatno za troškove njihova uključivanja u život u zajednici. Osobe s invaliditetom koje su korisnici socijalne usluge organiziranog stanovanja zakinute su te na određen način i diskriminirane u segmentu njihove mogućnosti ravnopravnog sudjelovanja u životu u zajednici – poručuju iz SDP-a.
Kako ističu, osim što nisu imale pravo na osobnu invalidninu, sada nemaju pravo ni na inkluzivni dodatak pa samim time nisu obuhvaćene ni novčanom naknadom Grada Zagreba. O iznosu džeparca, prema prijedlogu, odlučivao bi gradonačelnik jednom godišnje.
Uz to, SDP predlaže i da se osobama s invaliditetom u organiziranom smještaju omogući dobivanje božićnice i uskrsnice.
– Toj socijalno vrlo potrebitoj kategoriji osoba pružila bi se veća mogućnost ravnopravnog sudjelovanja u životu u zajednici, a Zagreb bi postao primjer nadstandarda za druge gradove na čijem se području također pruža socijalna usluga organiziranog stanovanja – poručuju iz zagrebačkog SDP-a.