Matea Jelić i Tin Srbić sportaši godine po izboru sportskih novinara

U ovogodišnjem izboru sudjelovalo je 260 sportskih novinara iz 47 redakcija
Zagreb: Matea Jelić i Tonči Stipanović sportaši su godine po izboru HOO-a Luka Stanzl/PIXSELL

Olimpijska pobjednica iz Tokija tAekvondoistica Matea Jelić i olimpijski doprvak gimnastičar Tin Srbić proglašeni su najboljim sportašima u tradicionalnom 70. izboru Sportskih novosti. Najbolji teniski par svijeta Nikola Mektić i Mate Pavić pobijedio je u momčadskoj konkurenciji, dok su u ekipnoj najboljima proglašene stolnoteniske paraolimpijke Helena Dretar Karić i Anđela Mužinić Vincetić.

Najuvjerljiviju pobjedu odnijela je Matea Jelić koja je za svoj prvi trijumf u ovom izboru dobila 237 glasova. Ona je ujedno i prva predstavnica tekvondoa koja je primila ovu nagradu. Drugo mjesto je s 11 glasova osvojila svjetska prvakinja u džudu Barbara Matić. a treća je bila svjetska prvakinja i rekorderka u slobodnom ronjenju na dah Mirela Kardašević.

Najbolji hrvatski gimnastičar i osvajač olimpijskog srebra na preči Tin Srbić je do trećeg zlatnog pehara Sportskih novosti u posljednjih pet izbora došao sa 170 glasova. Drugi je bio dvostruki olimpijski doprvak jedriličar Tonči Stipanović (52 glasa), a treće mjesto je osvojio veslač Damir Martin (24 glasa) koji je ove godine oduševio osvajanjem bronce u samcu na OI u Tokiju.

U ekipnoj konkurenciji su s 87 glasova slavile parastolnotenisačice Helena Dretar Karić i Anđela Mužinić Vincetić koje su osvojile broncu na Paraolimpijskim igrama u Tokiju, a najbolje su u izboru SN-a bile i prije pet godina, nakon osvajanja paraolimpijskog srebra u Rio de Janeiru. Drugo mjesto su s 50 glasova osvojile kuglačice Mlake, pobjednice Svjetskog kupa i finalistice Lige prvakinja, dok su treće bile rukometašice Lokomotive (43 glasa).

Nikola Mektić i Mate Pavić su u 2021. postali olimpijski i wimbledonski pobjednici te najbolji svjetski teniski par, a u svoju će trofejnu vitrinu pospremiti i trofej Sportskih novosti koji su zaslužili sa 188 glasova. Drugi su u ovom izboru (60 glasova) bili sjajni veslači Valent i Martin Sinković, dvostruki olimpijski prvaci u dvije različite discipline. Treće mjesto je osvojio Građanski nogometni klub Dinamo (7 glasova), osvajač dvostruke domaće krune u 2021. i prošlosezonski četvrtfinalist Europske lige.