Bila je to prvorazredna senzacija

JURE MIŠKOVIĆ, trener koji je s Dugim Selom srušio Dinamo u Kupu: Rekao sam Caru na poluvremenu “šta se brineš pogodit ćeš nešto”

Dugo Selo je ondašnju Croatiju svladalo s 3:2, preokrenuvši u drugom dijelu zaostatak od dva gola. I danas se mnogi rado prisjećaju te utakmice o kojoj smo porazgovarali s tadašnjim trenerom Jurom Miškovićem

Prošlo je 25 godina od najveće pobjede nogometaša Dugog Sela u stogodišnjoj povijesti kluba. Naime, 8. rujna 1998. Dugo Selo je senzacionalno pobijedilo tadašnjeg sudionika Lige prvaka, Croatiju predvođenu Zlatkom Cicom Kranjčarom. Na igralištu u Dugom Selu, okupilo se oko 2000 tisuće gledatelja koji su na kraju slavili pobjedu 3:2.

U prvom poluvremenu Croatia je relativno lako došla do prednosti od 2:0 golovima Viduke i Šokote. Drugo poluvrijeme donijelo je sasvim drugačiju sliku. Prvo je Benkoci smanjio na 1:2, da bi 15 minuta prije kraja Rukavina autogolom stavio zagrebačku momčad na muke, a dugoselski navijači su ushićeno slutili senzaciju. Kada je u 88. minuti Željko Car doveo Dugo Selo u vodstvo 3:2, mnogobrojna publika je eksplodirala. Ali to nije bio kraj! Sudac Martinović produžavao je utakmicu gotovo sedam minuta u kojima je dosudio i nepostojeći jedanaesterac za goste. Loptu je u ruke uzeo Joško Jeličić i krenuo izvesti udarac. Tada je golman Igor Ištvanić postao dugoselski heroj, sjajno je obranio „penal“ i Dugo Selo je pobijedilo velikog zagrebačkog susjeda!

Trener Jure Mišković i predsjednik kluba Ivan Ursa imali su razlog za ponos kakvom se nisu nadali! Ta je senzacija odjeknula širom Hrvatske, ali i Europe. Upravo s Jurom Miškovićem, prisjećamo se te povijesne pobjede.

-To je bila momčad s kojom sam radio tri godine, a vrhunac je bila upravo ta utakmica. Normalno, da nitko nije očekivao da bi mi mogli pobijediti. Sjećam se da je tada vladala jedna pozitivna atmosfera i zdrava klima unutar kluba, kao i igračkog kadra- započeo je razgovor tadašnji trener dugoselskih nogometaša, koji se jako dobro sjeća te utakmice.

-U prvom je poluvremenu Dinamo vodio 2:0. Sjećam se kako je Željko Car na poluvremenu kazao, “jao meni kako sam fulao one dvije šanse”. Rekao sam mu “šta se brineš, imaš cijelo drugo poluvrijeme i pogodit ćeš nešto”. Na kraju smo dobili tu utakmicu, a da smo igrali 10, 20 utakmicu ne bi dobili, a tada smo je dobili. Sve se poklopilo- govori nam Mišković koji se i dan danas sjeća sreće i oduševljenja kod sviju nakon posljednjeg sučevog zvižduka.

-Svi su bili u transu. Cico Kranjčar koji je tada bio trener Dinama prišao mi je i čestitao rekavši kako su dečki odigrali izvrsnu utakmicu. A tako vam je to u Kupu, uvijek se dogodi jedno iznenađenje- prisjetio se povijesne utakmice za naš portal Jure Mišković, koji je ovim trijumfom zaslužio istaknuto mjesto u povijesti dugoselskog nogometa.