Hajduk preko Lokomotive do treće prvenstvene pobjede

Hajduk je pitanje pobjednika razriješio u šest minuta prvog poluvremena
Susret Hajduka i Lokomotive na Poljudu u sklopu 6. kola HNL-a Davor Puklavec/PIXSELL

U zadnjoj utakmici 6. kola SuperSport HNL-a Hajduk je na Poljudu s 2-1 svladao zagrebačku Lokomotivu i došao do treće pobjede u četiri nastupa u novoj sezoni hrvatskog nogometnog prvenstva.

Lokomotiva je došla u Split nadigravati se i to je pokazala već u prvom poluvremenu u kojem su imali više udaraca prema golu od Hajduka (6-5), ali samo je jedan natjerao Lovru Kalinića na intervenciju. Gostima je nedostajalo konkretnosti u završnici, a i obrana Hajduka je dobro zatvarala i blokirala pokušaje Lokomotivinih igrača. S druge strane Hajduk je znao iskoristiti prilike koje je stvorio u prvom dijelu.

Za prvi pogodak najveće zasluge idu strijelcu, nigerijskom stoperu Chidozieu Awaziemu koji je pokazao okretnost, umijeće i hladnokrvnost napadača, nakon što mu je Elez uputio jednu visoku loptu u kazneni prostor. Nigerijac se atraktivno okrenuo i oslobodio pažnje Mersinaja i Solde te poslao loptu pokraj gostujućeg vratara Čavline za 1-0 u 33. minuti. Marko Livaja je prije utakmice primio trofej za najboljeg strijelca HNL-a u prošloj sezoni, a u 38. minuti ga je u postizanju pogotka, glavom s pet metara, spriječila odlična reakcija Čavline koji je obranio i izbacio loptu u korner.

No, iz tog je ubačaja Hajduk udvostručio prednost. Ubacio je Filip Krovinović, na prvoj vratnici loptu je glavom prenio Dario Melnjak. Pred gol-crtom se odlično snašao Lukas Grgić te koljenom i prsima uspio ugurati loptu u mrežu. Lokomotivini igrači su tražili igranje rukom i poništavanje pogotka. U VAR sobi su pet minuta provjeravali je li Grgić bio u zaleđu, a igranje rukom je odmah odbačeno. Na kraju je presuda išla u korist domaće momčadi i od 39. minute Hajduk je vodio 2-0.

Taj je rezultat stajao do 74. minute. Tad je Lokomotiva došla do kaznenog udarca, Goričan je dobio odličnu loptu u prostor od Tucija, ušao je između Awaziema i Melnjaka, a Nigerijac ga je srušio, što je Pejin odmah presudio kao prekršaj za kazneni udarac. Kulenović je bio precizan izvođač. Kulenović se umalo prometnuo u junaka, kad je došao do lopte dok se Elez i Kalinić nisu mogli dogovoriti koji će je pokupiti, ali je kapetan Hajduka ipak uspio zaustaviti udarac napadača Lokomotive.

Do kraja utakmice Hajduk je uspio sačuvati minimalnu prednost koja ga je dovela do treće pobjede i trećeg mjesta na ljestvici s devet bodova i dvije utakmice manje od momčadi koje su ispred, a to su Dinamo koji ima 16 bodova i Slaven Belupo s 11. Lokomotiva je upisala četvrti poraz i sa šest bodova je na petom mjestu.