Tomašević predstavio novi tramvaj: Za nekoliko tjedana vozit ćemo se njime
Tramvaj su predstavili Tomislav Tomašević, gradonačelnik Grada Zagreba, Danijela Dolenec, zamjenica gradonačelnika, predsjednik Uprave ZET-a Marko Bogdanović, Josip Bilaver, državni tajnik u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture, Josip Ninić, predsjednik Uprave KONČAR – Električna vozila d.d. i Gordan Kolak, predsjednik Uprave KONČAR d.d.
Riječ je o prvom novom tramvaju u Zagrebu nakon 15 godina, a prije službenog preuzimanja i njegovog ukwljučenja na redovne linije provest će se faza ispitivanja i testiranje u realnim uvjetima na zagrebačkim ulicama.
– Nakon 15 godina na zagrebačke ulice stiže novi niskopodni tramvaj. Sada slijedi testiranje, a već za nekoliko tjedana vozit ćemo se njime zagrebačkim ulicama – rekao je Tomislav Tomašević, gradonačelnik Grada Zagreba.
U tramvaj stane 115 putnika, a izdvaja ga novi dizajn, bolja energetska učinkovitost, poboljšana prilagodba za osobe s invaliditetom, opremljeni najnovijim standardima tehnologije, poput usb punjača i senzora za brojanje putnika, a sve uz bateriju s određenom autonomijom u slučaju nestanka struje.
– Pored ovih 40 kraćih niskopodnih tramvaja, trenutno pripremamo nabavu i kupnju još 40 dužih niskopodnih tramvaja. Dakle, ukupno govorimo o kupnji 80 novih tramvaja. Ukupna vrijednost ove investicije iznosi oko 200 milijuna eura te će sigurno značajno modernizirati vozni park ZET-a i omogućiti pouzdaniji, udobniji i moderniji javni prijevoz – rekao je za kraj gradonačelnik Tomašević.