Nastavak sjednice

Zakon o osobnoj asistenciji ovoga tjedna na Hrvatskom saboru

Namjera je da ta socijalna usluga postaje trajno zakonsko pravo
hrvatski sabor Patrik Macek/PIXSELL

Hrvatski sabor u srijedu nastavlja sjednicu raspravom o dva pravosudna zakona kojima se zakonodavstvo usklađuje s EU direktivama, izmjenama Zakona o sudskom registru i izmjenama Zakona o trgovačkim društvima.

Osim usklađivanja s EU direktivama, tim zakonskim izmjenama rasterećuju se poduzetnici jer više neće morati prilikom osnivanja trgovačkog društva ishoditi izjavu o nepostojanju nepodmirenih dugovanja na osnovi poreza te doprinosa za mirovinsko, odnosno zdravstveno osiguranje kao ni dugovanja za neto plaće radnicima. Od sada će navedene podatke sud automatski razmjenjivati s Ministarstvom financija odnosno Poreznom upravom.

U srijedu zastupnici će raspraviti i prijedlog zakona o akademskom i stručnom nazivu i akademskom stupnju kojim se usklađuje sa Zakonom o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti, kao i s praksama u dodjeljivanju stručnih i akademskih naziva na području Europske unije. Cilj ujednačavanja naziva koji se stječu završetkom studijskih programa, navodi predlagatelj Vlada, unaprjeđenje je mobilnosti i povećanje prepoznatljivosti hrvatskih kvalifikacija na nacionalnom i europskom tržištu rada i u sustavu visokog obrazovanja.

Radni dan Sabor će zaključiti raspravom o prijedlogu Zakona o nagradi “Ivan Filipović”. Ta nagrada bi se dodjeljivala svake godine 24. travnja, na datum rođenja Filipovića, kao nagrada za životno djelo i godišnja nagrada prosvjetnim radnicima, znanstvenicima i stručnjacima za značajna ostvarenja u odgojno-obrazovnoj djelatnosti. Za nagrade je ukupno u državom proračunu osigurano 93.568 eura.

U četvrtak na dnevnom redu Sabora je i konačni prijedlog Zakona o osobnoj asistenciji kojim ta socijalna usluga postaje trajno zakonsko pravo. Očekuje se da će se donošenjem tog zakona proširiti broja korisnika usluge osobne asistencije sa sadašnjih oko 4000 korisnika na oko 15.000, kao i povećati broj sati korištenja usluge, te uvećati ukupna cijena sata pružene usluge osobne asistencije.

U petak zastupnici će raspravljati o prijedlogu Zakona o osnivanju Centra izvrsnosti za prikupljanje, obradu i analizu podataka iz otvorenih izvora koji je u proceduru upućen po hitnom postupku. Centar je neprofitna ustanova koju osniva Republika Hrvatska, a osnivačka prava će obavljati Sigurnosno-obavještajna agencija (SOA). Djelovanje Centra financirat će se, između ostalog, članarinama, vlastitim prihodima, sredstvima iz EU fondova. Iz državnog proračuna osigurat će se sredstva za plaće i druga materijalna prava ravnatelja i zamjenika ravnatelja, za troškove najma i održavanja prostora te režijske troškove, a u prvoj godini rada i opremanje Centra. U 2023. za rad Centra potrebno je 331.807 eura od čega je već osigurano 66.361 euro. Centar bi, uz hrvatske predstavnike, činili predstavnici stranih sigurnosno-obavještajnih i drugih odgovarajućih službi te međunarodnih institucija, a pristupale bi mu, po njegovom osnivanju, potpisivanjem Memoranduma o suradnji.

Hrvatska
Politika