U ponedjeljak kreće revizija smrtnih slučajeva od covida

Sve prijave smrti bit će upućene u HZJZ i tamo će se za nejasne slučajeve odlučiti je li smrt covid ili je neki drugi uzrok
nacionalni stožer civilne zaštite Robert Anić/PIXSELL

U Hrvatskoj je protekli tjedan zabilježen 11-postotni porast novozaraženih, a njih 77,8 posto nije bilo cijepljeno niti jednom dozom cjepiva protiv covida-19, izvijestio je ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak.

Udio pozitivnih slučajeva u ukupno testiranima u petak je 15 posto. Najmanja incidencija je u Istarskoj, a najviša u Požeško-slavonskoj županiji, istaknuo je Capak na konferenciji za novinare Nacionalnog stožera civilne zaštite.

U proteklom tjednu 72 posto hospitaliziranih nije cijepljeno niti jednom dozom, među umrlima taj postotak iznosi 77,4 posto, a među novozaraženima 77,8 posto, rekao je Capak.

Najavio je i da se od ponedjeljak kreće s revizijom smrtnih slučajeva kako bi se razdvojili smrtni slučajevi od i s covidom.

– Sve prijave smrti bit će upućene u HZJZ i tamo će se za nejasne slučajeve odlučiti je li smrt covid ili je neki drugi uzrok, rekao je Capak.

Covid potvrde nisu nametanje obaveze cijepljenja 

Na konferenciji je posebno bilo riječi o uvođenju obaveznih covid-potvrda u zdravstvo i socijalu od ponedjeljka, 4. listopada.

Sudjelovao je i ministar socijalne politike Josip Aladrović koji je poručio da je sustav socijalne skrbi spreman te da se ovom mjerom privremenog karaktera želi održati zdravlje korisnika i zaposlenika.

Na pitanje koliko dugo će testiranje ići na teret poreznih obveznika, Aladrović nije konkretno odgovorio samo je rekao da se ovom mjerom želi “popularizirati cijepljenje” te da je još “prerano reći kad će poslodavac u vlasništvu države prestati plaćati testiranje”, te da će se za to kroz rebalans proračuna osigurati dovoljno sredstava.

Čelnik Nacionalnog stožera Davor Božinović osvrnuo se na prijepore oko uvođenje covid potvrda, istaknuvši da je pogrešno povezivati te potvrde s nametanjem obaveze cijepljenja. One su samo informatički alat koji dokazuje nečiji epidemiološki status. Ključno je da podignemo povjerenje u znanost umjesto da se ljudi informiraju preko društvenih mreža i organiziraju prosvjede protiv nečega čega nema, poručio je Božinović.

Hrvatska
Ostalo