Rijeka nakon produžetka preko Osijeka do finala Kupa

Rijeka će tako biti suparnik Hajduku u finalu koji će se igrati 26. svibnja na Poljudu
Rijeka i Osijek sastali se u polufinalu hrvatskog nogometnog kupa Nel Pavletic/PIXSELL

Nogometaši Rijeke igrat će protiv Hajduka u finalu ovosezonskog izdanja Hrvatskog kupa nakon što su u polufinalu na svojoj Rujevici svladali Osijek s 3-2 nakon produžetka. U prvom poluvremenu Rijeka je povela golom Antona Krešića (20), malo prije odlaska na odmor Mijo Caktaš (42) je poravnao na 1-1, u nastavku je Josip Drmić (76) doveo Rijeku u novo vodstvo, ali je Antonio Mance (90+1) pogodio za 2-2 i odlazak u produžetak. U dodatnih pola sata Rijeci je treće i odlučujuće vodstvo osigurao Mihail Merkulov (118).

Bolju igru u otvaranju dvoboja Rijeka je materijalizirala u 20. minuti kada je ubačaj Čerina s desne strane glavom presreo visoki stoper domaćeg sastava Krešić te neobranjivo pogodio mrežu gostiju, lopta se od vrtnice odbila iza leđa nemoćnog Ivušića. Osječani su zatim zaprijetili s nekoliko udaraca Miereza s distance, no niti jedan nije ozbiljno zaprijetio Labroviću. No, u 42. minuti domaći sastav je izgubio loptu na nešto više od 20 metara od svog gola, Žaper je uposlio Leovca na lijevom krilu, uslijedio je oštar prizemni ubačaj na 10 metara na koji je iz drugog plana natrčao Caktaš i snažnim udarcem poravnao rezultat.

Početkom nastavka Osijek je imao priliku potpuno preokrenuti rezultat, odlično su surađivali Caktaš i Kleinheisler, pa je Caktaš stigao u priliku za udarac sa sedam metara iskosa, ali Labrović je bio na visini zadatka. Od 60. do 80. minute Rijeka je dominirala i ponovno tu svoju dominaciju znala i oploditi. U 60. minuti je pokušaj Ampema pogodio Fiolića u glavu te krenuo prema samom donjem desnom kutu, ali Ivušić je uspio reagirati na vrijeme i izbiti loptu u korner, u 66. minuti Murić je pokušao izravno iz slobodnog udarca iskosa, Ivušić je opet bio spreman i odbio loptu da bi u nastavku akcije osječki vratar zaustavio i pokušaj Selahija.

No, u 74. minuti je zbog ozljede travnjak morao napustiti vođa obrane i kapetan Osijeka Mile Škorić, a prije no što su se gosti priviknuli na novu situaciju Rijeka je u 76. minuti stigla do prednosti. Murić je fantastičnim proigravanjem “rasparao” obranu Osijeka i uposlio Pavičića, njegov šut s 10-ak metara Ivušić je blokirao, ali na odbijanac je najbrže reagirao Drmić i iz blizine pogodio za prolazak Rijeke u finale. Imao je Murić u 81. minuti iz protunapada priliku povećati prednost Rijeke, ali njegov udarac je prošao tik pored vratnice.

Trener Osijeka Nenad Bjelica u 84. minuti je posegnuo za svojom “zlatnom rezervom” Manceom, a to se pokazalo spasonosnim jer je početkom sudačke nadoknade upravo Mance pogodio za 2-2 i odveo dvoboj u dodatnih pola sata. Mierez je dobio zračni duel nakon dugog ispucavanja osječke obrane i poslao loptu u kazneni prostor domaćih u koji je utrčao Mance i udarcem s 10-ak metara iskosa pogodio suprotni kut. Bio je to treći pogodak Mancea u posljednje četiri utakmice, a sva tri je postigao ušavši s klupe. Za pogodak kojim je održao nadu svoje momčadi za plasman u finale Mance je “nagrađen” izlaskom s travnjaka i prije početka produžetka.

U dodatnih 30 minuta oba sastava imala su priliku riješiti dvoboj u svoju korist, u 99. minuti Abass je odlično prihvatio loptu u kaznenom prostoru gostiju, a kad mu je Ivušić istrčao u susret pokušao ga je lobati, ali je prebacio vrata. Samo dvije minute potom Osijek je imao “zicer” za vodstvo kada je Mierez sjajno proigrao Fućaka, ali je njegov pokušaj sa sedam-osam metara sjajno obranio Labrović.

Sporni trenutak dogodio se u 102. minuti kada je Leovac u svom kaznenom prostoru startao na nogu Drmića, sudac Strukan potražio je pomoć VAR-a koji je smatrao kako nema potrebe suditi kazneni udarac. Odmah potom uslijedio je i pokušaj Velkovskog kojeg je zaustavio Ivušić.

Ipak, bolja igra Rijeke nagrađena je u 118. minuti kada su Ampem i Pavičić bili spretniji od četvorice igrača Osijeka na 25 metara od njihova gola, iz pozadine je dotrčao Merkulov, pokupio loptu, utrčao u kazneni prostor i s 10-ak metara pogodio suprotni kut za treće i konačno vodstvo domaćeg sastava.