PRIJE 22 GODINE: Dugo Selo izbacilo Dinamo iz Hrvatskog nogometnog kupa

Prije 22 godine, točnije 8. rujna 1998., u Dugom Selu dogodila se jedna od najvećih sportskih senzacija u hrvatskom sportu
PXL_090818_246 Željko Hladika/Večernji list

Prije 22 godine, točnije 8. rujna 1998., u Dugom Selu dogodila se jedna od najvećih sportskih senzacija u hrvatskom sportu. NK Dugo Selo izbacilo je Dinamo, tada pod imenom Croatia, u šesnaestini finala Hrvatskog nogometnog kupa. I to na koji način!

Ne zaboravimo da je tada NK Dugo Selo bilo član Jedinstvene županijske lige (4. razina natjecanja). Zagrebačka momčad je mislila da će se lagano prošetati kroz Dugo Selo, a na početku je tako i izgledalo.

Na igralištu se okupilo između 1500 i 2000 tisuće gledatelja.

U prvom poluvremenu Croatia je relativno lako došla do 0 : 2 golovima Viduke i Šokote. Ali zato je drugo poluvrijeme donijelo sasvim drugačiju sliku. Prvo je Benkoci smanjio na 1 : 2. Zatim je 15 minuta prije kraja Rukavina autogolom stavio zagrebačku momčad na muke, a dugoselski navijači su ushićeno naslutili senzaciju. Kada je u 88. minuti Željko Car doveo Dugo Selo u vodstvo 3 : 2, mnogobrojna publika je eksplodirala. Ali to nije bio kraj!

Sudac Martinović iz Osijeka je produžavao utakmicu gotovo 7 minuta kada je dosudio nepostojeći jedanaesterac. Loptu u ruke je uzeo Joško Jeličić i krenuo izvesti jedanaesterac. Tada je golman Igor Ištvanić postao dugoselski heroj, obranio je penal!! Dugo Selo je pobijedilo velikog zagrebačkog susjeda!

Trener Jure Mišković i predsjednik kluba Ivan Ursa imali su razlog za ponos kakvom se nikad nisu nadali!

Ta je senzacija odjeknula širom Hrvatske, ali i Europe. Treneru Zlatku Kranjčaru sigurno nije bilo lako da o senzacionalnom porazu svoje momčadi čita članke iz uvaženih europskih sportskih listova.

Taj je poraz dugo odjekivao. Sjećam se članka kada je Real ispao iz Kupa Kralja od nekog drugoligaša. Naslov je bio: „I Real ima svoje Dugo Selo“.

Dinamo je imao još nekoliko takvih bolnih poraza, ali nijedan nije tako odjeknuo kao ovaj u Dugom Selu.