Porazom od Danske Hrvatska se oprostila od borbe za odličja

Brončane s posljednjeg Europskog prvenstva će za četiri dana igrati protiv Švedske, ali to će za Hrvatsku biti utakmica bez nekog velikog rezultatskog značaja
Croatia vs Denmark Jozo Cabraja / kolektiff

Hrvatske rukometašice doživjele su poraz i u drugoj utakmici glavne runde Europskog prvenstva, gdje su u Ljubljani bolje od njih bile Dankinje s 26-17. Hrvatske rukometašice su protiv Danske bile pod imperativom pobjede, jer su samo dva boda ostavljala izabranice Nenada Šoštarića u igri za polufinale. Promašeni ‘zicer’ Katarine Ježić i nerealizirani sedmerac Valentine Blažević na početku dvoboja bili su loša najava onoga što će se događati na parketu Arene Stožice u Ljubljani. Dodajmo tome i da je Kraljicama šoka bilo potrebno gotovo sedam minuta za prvi pogodak, a onda još osam za drugi, rezultat na polovici prvog poluvremena i nije bio toliko loš, jer su Dankinje imale pet pogodaka prednosti (2-7).

I dok je obrana na čelu s Teom Pijević (6 obrana) djelovala prilično dobro, napad je bio nedopustivo sterilan da bi se moglo razmišljati o pobjedi. Naime u prvih 20 minuta Hrvatska je postigla tri pogotka, od toga samo jedan iz igre. No, tada su od 21. do 24. minute hrvatske rukometašice postigle tri uzastopna gola i stigle na samo tri pogotka zaostatka (6-9). U zadnju minutu poluvremena Hrvatice su ušle sa -4 (8-12), a onda je u razmaku od 45 sekundi Tranborg dvaput s vanjske pozicije zatresla mrežu i donijela Danskoj ugodnih +6 (8-14) za drugo poluvrijeme.

Početak drugog poluvremena pokazao je da hrvatska reprezentacija može igrati ravnopravno protiv Dankinja kojima je na obranu “5-1” trebalo više od devet minuta za prvi pogodak u nastavku. Hrvatska je u tom razdoblju došla do tri gola i smanjila zaostatak na -3 (11-14). Došle su Šoštarićeve izabranice i na -2 (13-15), ali to je bila posljednja prilika da utakmica dobije dramatičan zaplet. Tada je uslijedila danska serija od tri gola za 13-18, da bi nakon pogotka iz kontranapada Andree Hansen ta prednost ponovno narasla na +6 (14-20) u 48. minuti. Kad je Vinter Burgaard pogodila za sedam golova prednosti (14-21) bilo je jasno da će se Hrvatska oprostiti od pokušaja novog ulaska u borbe za odličja.

Najbolja u hrvatskoj reprezentaciji bila je Katarina Pavlović sa šest pogodaka, tri je postigla Lara Burić, a po dva Valentina Blažević te sestre Paula i Stela Posavec. Tea Pijević je završila dvoboj s 11 obrana. Strijelce Danske predvodila je Kristina Jorgensen s pet pogodaka, a četiri je postigla Mie Hoejlund. Vratarka Althea Reinhardt sakupila je 11 obrana.

HRVATSKA – DANSKA 17-26 (8-14)
HRVATSKA: Bešen 3, Pijević 11 obrana; P. Posavec 2, Krsnik, S. Posavec 2, L. Kalaus 1, D. Kalaus, Ježić, Japundža, Pavlović 6 (4), Burić 3, Šimara, Debelić 1, Barišić, Blažević 2, Prkačin.
DANSKA: Toft, Reinhardt 11 obrana; S. Iversen 1, A. M. Hansen, Heindahl, Tranborg 3, A. U. Hansen 2, Jorgensen 5 (2), Jensen 1, Vinter 2, Petersen 1, Hoejlund 4, Friis 3, R. Iversen, Halilčević 1, Moeller 3 (3).