01Podcast

Pavlović upozorava na kolaps u zbrinjavanju elektroničkog, kućnog i auto-otpada: Država je stvorila kaos

Josip Pavlović iz udruge Ekologija grada u podcastu 01Portala s voditeljem Marijanom Opačkom razgovarao je o CGO Resnik, Jakuševcu, požaru i zašto građanska savjest ne može nadoknaditi nepostojeći sustav gospodarenja otpadom
Josip Pavlović iz udruge Ekologija grada upozorava na kaos u prikupljanju otpada01Portal

Pavlović je naveo da je zahtjev za lokacijsku dozvolu za CGO Resnik predan bez dovršene procjene utjecaja na okoliš te je pojasnio zašto je to problem.

– Opet se kreće u neki postupak netransparentno i s figom u džepu kako se radilo proteklih godina. Grad tvrdi da je predan zahtjev za lokacijsku dozvolu, a s druge strane Pravilnik o opremanju projekata kad se predaje zahtjev jasno propisuje da mora biti rješenje ministarstva o utjecaju projekta na okoliš, a u četvrtak je tak zakazan prvi sastanak u ministarstvu gdje je tek bila prva sjednica na tu temu – pojasnio je Pavlović te istaknuo da Grad nije mogao predati potpunu dokumentaciju za izdavanje lokacijske dozvole.

Sve Tomaševićeve najave na razini priče

Pavlović navodi da se Grad hvali i najavljuje niz projekata.

– Kad se uzmu prethodne četiri godine u obzir, ja ništa ne vjerujem Tomislavu Tomaševiću. Moramo uzeti u obzir da se Tomašević u siječnju 2022. hvalio da je krenula izgradnja sortirnice na Žitnjaku. Sortirnice danas nemamo, nikad nije krenula izgradnja, nema ničeg osim jednog jumbo plakata gdje su stavili sliku sortirnice kako bi ona trebala izgledati – rekao je.

Dodaje da su te njihove najave još uvijek samo na razini priča, ali ne vidi se ništa konkretno. Dodaje da se po pitanju izgradnje centara za gospodarenje otpada kasni i na nacionalnoj razini te da zasad postoje samo tri takva funkcionalna centra na razini države, od ukupno 11 koliko ih je planirano.

– No, Zagreb treba gledati na drugačiji način od ostalih županija, Zagreb je četvrtina Hrvatske i kaos koji je nastao u Zagrebu neupitno se odražava na Hrvatsku – istaknuo je Pavlović koji se nada da će država preuzeti tu priču u svoje ruke.

– Tomašević je doveo Zagreb u najveću krizu s otpadom u njegovoj povijesti, stvarno se nadam da će se država, ministarstvo i premijer i predsjednik i tko god da treba da će se uključiti da se uspostavi sustav zbrinjavanja otpada na razinu prosječnog grada Europske unije – poručio je.

Josip Pavlović iz udruge Ekologija grada upozorava na kaos u prikupljanju otpada

01Portal

Ovakav projekt ne rješava apsolutno ništa

Dodatni problem, prema Pavloviću, je to što CGO Resnik kakav je trenutačno zamišljen neće biti dovoljan.

– Ovakav projekt kakav nam je zasad predstavljen ne rješava apsolutno ništa, i s ovakvim projektom opet ne znamo gdje ćemo sa svojim otpadom. CGO je postrojenje gdje se određene vrste otpada sortiraju, ali otpad tamo ne može nestati i nakon njegove obrade imat ćemo količinu između 120 i 150 tisuća tona otpada koji je pripremljen za spaljivanje ili odlaganje – kaže.

– Sve je krivo otpočetka postavljeno jer opet ne znamo na kraju gdje ćemo s otpadom koji nam ostane nakon obrade – ili ćemo ga morati odlagati, a u tom slučaju ne možemo razgovarati ni razmišljati o zatvaranju odlagališta već će nam biti nužno proširenje odlagališta Jakuševec ili ćemo plaćati enormne iznose da se taj otpad izvozi, da se negdje vani zbrinjava – dodao je Pavlović.

Naveo je da u EU-u postoje 534 energane za otpad, a Hrvatska je jedina uz Maltu jedina članica Unije koja još uvijek nema energanu.

– Alternative nema! Ne postoji alternativa u nacionalnom planu gospodarenja otpada osim izgradnje energane na otpad. Tko god tvrdi da Zagreb može uspostaviti funkcionalan sustav gospodarenja otpada bez energane ili nije ni približno upoznat sa situacijom s otpadom u Hrvatskoj i Zagrebu ili iz nekog drugog razloga laže. Zagreb mora jasno reći – radimo CGO na Resniku i gradit ćemo energanu – mora se jasno znati što radimo – rekao je.

Ne postoji postrojenje u svijetu gdje ima toliko incidenata kao na Jakuševcu

Osvrnuo se i na posljednji požar koji je izbio na odlagalištu Jakuševec.

– Ja vjerujem da je došlo do samozapaljenja, izrazito su visoke temperature. Ovo nam je treći požar na Jakuševcu u manje od dvije godine, imali smo dva odrona i imali smo eksploziju. Mislim da ne postoji postrojenje u svijetu gdje ima toliko incidenata kao na Jakuševcu – kaže.

Pavlović upozorava da se na Jakuševcu ne poštuju pravila struke ni zakon o gospodarenju otpad.

– Ili imamo smrad ili odrone ili požare – konstantno nešto tamo ne funkcionira i to je ono na što stalno upozoravamo – naglašava.

Istaknuo je da tamo nije sigurno ni za radnike, ali ni za mještane tog dijela.

– Oni od smrada ne mogu živjeti, a kamoli da mogu sjesti u dvorište i pozvati prijatelje na roštilj. Broj oboljelih koji su preminuli od karcinoma na Jakuševcu u posljednjih 30-ak godina je neusporedivo nekoliko puta veći nego što je ostatak prosjeka Zagreba i Hrvatske, a broj respiratornih bolesti, pogotovo u djece, je do tri-četiri puta veći u odnosu na ostatak Zagreba – upozorava.

On također tvrdi da je NZJZ Andrija Štampar politička ustanova, a ne ustanova koja je tu za građane Zagreba. Podsjetio je da se ovaj zavod u jednom od posljednjih slučajeva požara na odlagalištu oglasio tri sata nakon što je požar ugašen te su priopćili da nema onečišćenja, ali da se građanima preporučuje da drže prozore zatvorene.

– Da nije to sve tragično, bilo bi komično – kaže.

Josip Pavlović iz udruge Ekologija grada upozorava na kaos u prikupljanju otpada

01Portal

Grad nema nikakvu kontrolu nad odlagalištem

Istaknuo je da Grad nema nikakvu kontrolu nad odlagalištem, a navodi i da Grad nema kontrolu ni nad prikupljanjem otpada. Prozvao je direktora Čistoće Davora Vića navodeći da je nekompetentan i nezainteresiran za sve te probleme. Osvrnuo se i na državni plan za prikupljanje otpada.

– Prošlo je šest mjeseci otkad je Pravilnik donesen i još nisam uspio dokučiti koja je bila logika i koji je bio cilj koji se htio postići s tim Pravilnikom – naveo je Pavlović, dodajući da je problem s prikupljanjem i stakla i kartona.

– Prijeti i urušavanje u prikupljanju ostatka elektroničke opreme, bijele tehnike, imat ćemo i probleme s autootpada. Na razini države imamo totalni kaos jer je netko u nekom uredu išao složiti papirnato rješenje bez da se upoznao sa situacijom na terenu, bez da je pričao s ljudima – dodao je.

– Hrvatska godinama slaže hrpe smeća, s hrpe na hrpu, hrpu smo pretvorili u brdo, brdo se počelo urušavati i više nemamo prostora za negdje staviti novu hrpu. Možeš ti to doma razdvajati do mile volje, ali ako grad, država tebi ne nudi sustavno rješenje koje je tebi na usluzi, onda ta svijest građana ne može ništa napraviti – poručio je Pavlović.

01Podcast
Grad Zagreb
Intervju