Odermatt do veleslalomskog zlata, Zubčić deseti

Zubčićevo deseto mjesto treći je najbolji veleslalomski rezultat hrvatskih skijaša na Olimpijskim igrama
filip zubčić Luka Stanzl/PIXSELL

Najbolji veleslalomaš svijeta 24-godišnji Švicarac Marco Odermatt osvojio je prvu zlatnu olimpijsku medalju na stazi “Ledena rijeka” u Yanqingu, gdje je Filip Zubčić doskijao do desetog mjesta u vrlo zahtjevnim, snježnim uvjetima zaostavši za pobjednikom 2.74 sekunde, dok je Samuel Kolega završio na 21. mjestu (+7.93).

Odermatt je uspio opravdati status najvećeg favorita uoči natjecanja, jer se najbolje snašao u teškim uvjetima u prvoj vožnji, a potom je u drugoj uspio biti dovoljno brz kako bi obranio prednost koju je imao iz prvog nastupa pred Slovencem Žanom Kranjecom koji je briljirao u finalu i osvojio srebrnu medalju.

Zubčićevo deseto mjesto treći je najbolji veleslalomski rezultat hrvatskih skijaša na Olimpijskim igrama, a uspješniji je bio samo Ivica Kostelić koji je na ZOI 2010. u Vancouveru bio sedmi, a na ZOI 2002. u Salt Lake Cityju deveti. Priliku za bolji plasman Zubčić je propustio u prvoj vožnji, u kojoj je za vodećim Odermattom zaostao za 1.76 sekundi. U drugoj vožnji je Filip preuzeo vodstvo kad je došao u cilj, a na kraju je njegovo deveto vrijeme u finalnom nastupu bilo dovoljno za deseto mjesto.

Samuel Kolega je nakon vrlo solidnog nastupa u prvoj vožnji sa startnim brojem 49, u drugom nastupu napravio veliku pogrešku prije drugog prolaznog vremena i tako pokvario mogućnost za veći napredak u konačnom plasmanu.