Krunoslav Capak: Cjepivo će biti besplatno i dragovoljno

Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo predstavio je iscrpne informacije o COVID cjepivu te planu cijepljena na području Hrvatske
krunoslav capak Matija Habljak/PIXSELL

Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak predstavio je na današnjoj konferenciji Nacionalnog stožera civilne zaštite informacije o COVID cjepivu te planu cijepljena na području Hrvatske.

Podsjetimo, od početka pandemije u Europskoj uniji postojao je dogovor o zajedničkoj nabavi cjepiva, koji ima za cilj pravedno raspodijeliti doze, ali i zemljama otvoriti mogućnost da izaberu proizvođača, tehnologiju i tip cjepiva. Države mogu zatražiti količinu koja im je potrebna, dok ga Europska unija među članicama raspoređuje po broju stanovnika.

Naručeno pet milijuna i 500 tisuća doza

– Hrvatska je za prvu fazu cijepljenja naručila pet milijuna i 500 tisuća doza od raznih proizvođača, a u međuvremenu smo dobili ponudu CureVaca koji može registrirati cjepivo tek krajem 2021. godine. Od njih smo, također uzeli manju količinu cjepiva da osiguramo kontinuitet i riješimo eventualni problem ako će to biti sezonsko cijepljenje, što još uvijek ne znamo.

U prvoj fazi pregovaralo se sa šest proizvođača – AstraZeneca, Johnson&Johnson, Sanofi Pasteur, GlaxoSmithKline, BioNTech Pfizer, CureVac i Moderna, ali ponude i dalje stižu. Od AstraZenece Hrvatska će dobiti dva milijuna i 705 tisuća doza, od Johnson&Johnsona 900 tisuća, Pfizera milijun, toliko se apliciralo i za Modernino cjepivo te 300 tisuća od tvrtke CureVac.

– Sada već imamo najavu da bi registracija Pfizerovog cjepiva moglo biti krajem godine, odnosno najkasnije 29. prosinca, dok se registracija Moderne očekuje u siječnju, a sasvim sigurno u prvom kvartalu 2021. godine. Izgledno je da ćemo cijepiti s te dvije vrste cjepiva, objasnio je Capak rekavši kako se i Oxfordsko očekuje nešto kasnije u prvom kvartalu.

– Informacija o samom cjepivu, koje su korporativna tajna, imat ćemo tek nakon registracije, ali nam je bio cilj osigurati da se ugrožene skupine i ukupno stanovništvo Republike Hrvatske može cijepiti, nadodao je Capak.

Cijepljenje će biti besplatno i dragovoljno

Plan provođenja cijepljenja, napominje Capak, sadrži sve elemente osim datume distribucije i količine cjepiva po pojedinim mjestima.

– Preliminarno možemo reći da je Pfizer najavio da će prva tranša koja dođe u Hrvatsku sadržavati 125 tisuća doza. Ako to bude kvartalna isporuka, moći ćemo cijepiti 62,5 tisuća ljudi, no ako bude mjesečna isporuka, onda možda i 125 tisuća. To je za sada još uvijek dilema, otkriva Capak.

Prioritetne skupine su osobe s povećanim rizikom od teških oblika bolesti, djelatnici u zdravstvu te korisnici i djelatnici pružatelja usluga smještaja osoba starije životne dobi i odraslih osoba s invaliditetom, a nakon toga će se cjepivo ponuditi ostalim stanovnicima Republike Hrvatske.

– Ono što je važno za napomenuti je da će cjepivo biti besplatno i dragovoljno, a ne obvezno.

Iako je dragovoljno, ističe Capak, bilo bi nužno da se što veći udio stanovnika cijepi jer to osigurava kolektivni imunitet i sprječavanje daljnjeg širenja COVID infekcije.

Maske i dalje obvezne

– Sa samim cijepljenjem neće početi era nenošenja maski iz razloga što u ovom trenutku još uvijek ne znamo kako stjecanje imuniteta zbog preboljenja bolesti ili cijepljenja utječe na mogućnost transmisije virusa. Pretpostavka je da osobe koje su imune svejedno mogu prenijeti bolesti, zato ćemo jedno vrijeme morati koegzistirati s maskama, dok nam ne padnu brojke, najavio je Capak.

Naposljetku, sva cjepiva preporučuju dvije doze radi maksimalnog učinka – nulti dan te nakon tri do četiri tjedna, provodit će se po dosadašnjem modelu cijepljenja protiv gripe, dok će sigurnost i sustav praćenja vršiti HALMED i Hrvatski zavod za javno zdravstvo.

Hrvatska
Ostalo