Jedino Mrčelin plan rada poštuje ulogu predsjednika Vrhovnog suda

Za Radovana Dobronića je, pak, tijekom rasprave istaknuto da "nema potrebnu širinu poznavanja svih izazova s kojima se suočavaju suci i sudovi u Republici Hrvatskoj"
vrhovni sud Marko Lukunić/PIXSELL

U objavljenom mišljenju Opće sjednice Vrhovnog suda istaknuto je kako je tijekom rasprave izraženo da životopis Marina Mrčele “daje dovoljna jamstva da bi uspješno obnašao dužnost predsjednika Vrhovnoga suda”.

– Kandidat dobro poznaje sve razine i segmente sudovanja, ostvarivao je izravnu komunikaciju sa svim sudovima nižeg stupnja i njihovom predsjednicima. Njegova akademska zvanja i djelatan pedagoški rad docenta jamči suradnju s akademskom zajednicom na načelima ravnopravnosti i uzajamnog uvažavanja.

– Plan rada odlikuje se brojnim kvalitetama i prednostima u odnosu na ostale kandidate. U njemu je iscrpno i točno detektirao izazove s kojim se suočava Vrhovni sud i nudi realna i izvediva rješenja kao i poteze koje je nužno poduzeti u sudstvu, dodaju u obrazloženju.

Za Radovana Dobronića je, pak, tijekom rasprave istaknuto da “nema potrebnu širinu poznavanja svih izazova s kojima se suočavaju suci i sudovi u Republici Hrvatskoj”.

– Bavio se uskim segmentom trgovačkog prava, a nema iskustva u rukovođenju. Prema pribavljenim podacima, zadnjih nekoliko godina kandidat nije ostvarivao rezultate predviđene i propisane Okvirnim mjerilima za rad sudaca (tzv. norma), štoviše obezvređuje ih. To je u suprotnosti s općim nastojanjem povećanja ažurnosti i učinkovitosti rada sudaca i svih sudova.

– U programu rada ne daje ideju kako postići bolju učinkovitost sudbene vlasti. Takav program rada zapravo to nije. Iznosi preporuke kako bi sudovi trebali suditi (u nekim trgovačkim stvarima), a to predsjednik suda ne smije raditi. Opća sjednica smatra da kandidat ne može uspješno biti na čelu najvišeg suda i uspješno obnašati dužnost, stoji u priopćenju.

Za kandidatkinju Barbaru Gundić navode da u programu rada “ne iznosi ni jednu ideju na koji način organizirati rad Vrhovnog suda i riješiti postojeće zaostatke. Ne iznosi ni razmišljanja o stanju sudbene vlasti u cjelini. Uz to nema ni iskustva u radu kao sudac”. Šturim i bez konkretnih mjera koje bi trebalo poduzeti za povećanje učinkovitosti Vrhovnog suda ocijenjen je i program rada sutkinje Lane Petö Kujundžić koja također nije dobila ni jedan glas. Za odvjetnika Šimu Savića ističu da iz životopisa i programa rada nisu vidljive iznimne kvalitete zbog kojih bi mogao uspješno obnašati dužnost predsjednika Vrhovnog suda.

Hrvatska
Ostalo