Hrvatska i Danska dosad igrale šest puta: Šukerov lob, bura na Poljudu, drama u Novgorodu

Posebno pamtimo dvije velike pobjede Vatrenih - na Svjetskom prvenstvu u Rusiji 2018. godine te Europskom prvenstvu u Engleskoj 1996
nogometna reprezentacija hrvatske luka modrić Luka Stanzl/PIXSELL

Nogometne reprezentacije Hrvatske i Danske do sada su igrale šest puta, a posebno pamtimo dvije velike pobjede Vatrenih – na Svjetskom prvenstvu u Rusiji 2018. godine te Europskom prvenstvu u Engleskoj 1996.

Prva utakmica između Danske i Hrvatske odigrana je 16. lipnja 1996. u Sheffieldu. Bio je to ogled 2. kola D skupine EURO-a, a Vatreni su slavili s 3-0. Susret je obilježio pogodak Davora Šukera u 90. minuti za konačnih 3-0. Bio je to sasvim sigurno jedan od najljepših golova u povijesti hrvatske reprezentacije, čuveni lob preko Petera Schmeichela.

Aljoša Asanović je pronašao legendardnu “devetku” sjajnom dijagonalnom loptom preko pola terena, a bivši predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza idealno je primio loptu i majstorski je jednim dodirom gurnuo sam sebi u for te je potom napravio potez za pamćenje lobom preko Schmiechela, kojega su u to vrijeme smatrali najboljim vratarom svijeta. Bio je to Šukerov drugi gol na utakmici nakon što je u 54. minuti realizirao kazneni udarac, a među strijelce se upisao i Zvonimir Boban u 81. minuti.

Uslijedile su dvije utakmice u kvalifikacijama za SP 1998. godine u Francuskoj. U prvom susretu u Splitu, u ožujku 1987. bilo je 1-1. Povela je Hrvatska golom Davora Šukera u 50. minuti, a izjednačio je Brian Laudrup osam minuta prije kraja susreta uz pomoću vjetra i loše procjene Dražena Ladića.

Uslijedio je uzvrat u Kopenhagenu kojeg su Danci dobili s 3-1. Domaćin je već u prvom poluvremenu poveo s 3-0. Brian Laudrup zabio je u 16. minuti, njegov brat Michael u 35., a na 3-0 je povisio Miklos Molnar. Šuker je minutu prije kraja samo smanjio na konačnih 3-1.

Hrvatska i Danska su na Poljudu igrale i u veljači 1999. godine. Bio je to prijateljski sraz. Danci su slavili s 1-0, a pogodak odluke zabio je Ebbe Sand u 45. minuti.

Pet godina kasnije Vatreni su u sklopu priprema za EP 2004. godine u Kopenhagenu igrali pripremnu utakmicu protiv Danske i slavili s 2-1. Tomo Šokota (27) i Ivica Olić (39) su zabili za Vatrene, a u nastavku je smanjio Ebbe Sand (56).

Posljednji put Hrvatska i Danska su igrale u osmini finala posljednjeg SP-a u Rusiji. Bila je to prava drama u Nižnjem Novgorodu. Hrvatska je slavila s 3-2 boljim izvođenjem jedanaesteraca nakon što je susret završio 1-1. Junak pobjede bio je vratar Danijel Subašić koji je u raspucavanju obranio tri jedanaesterca danskih igrača – Eriksenu, Schoeneu i Jorgensenu.

Utakmica je krenula uraganski s obje strane. Danska je povela u 58. sekundi susreta, Knudsen je izveo ubacivanje sa strane duboko u hrvatski kazneni prostor gdje je do lopte stigao Delaney, njega su dobro blokirali Rebić i Vrsaljko, no onda se prostora za udarac domogao Mathias Jorgensen, a iako taj šut nije bio odviše jak bio je iz velike blizine te je nekako izmigoljio Subašiću i završio u golu. Ipak, brzo primljeni pogodak nije negativno utjecao na Hrvatsku, pa je Mandžukić sretno i spretno poravnao već u 4. minuti. Vrsaljko i Rebić su kombinirali po desnoj strani, uslijedio je ubačaj u kazneni prostor gdje Danci nisu dobro reagirali, Delaney je napucao Christensena od čije glave se lopta odbila idealno za Mandžukića, a naš napadač je taj poklon iskoristio i snažnim udarcem probio Schmeichela.

U 116. minuti je Modrić mogao riješiti sve dvojbe, no nije realizirao kazneni udaraca, Modrićev slab udarac Schmeichel je uhvatio. Prilikom izvođenja jedanaesteraca briljirao je Subašić.