FOTO: Ogranak Matice hrvatske Zaprešić održao Projekt Triptih Seljačke bune

Obilježavanje 450 godina od Seljačke bune u zaprešićkom kraju ima posebnu težinu
jhdr

Obilježavanje 450 godina od Seljačke bune u zaprešićkom kraju ima posebnu težinu jer su i Matija Gubec iz obližnjeg Stubice, kao i Ilija Gregorić iz Brdovca, glavni nositelji bune i dijelom potiču s područja zaprešićkog kraja ili njegove neposredne blizine. Ali sam Zaprešić ima i dodatan motiv obilježavanja ovog povijesnog događaja, a to je 50 godina od stvaranja murala u zgradi Pučkog otvorenog učilišta u Zaprešiću koji je nastao upravo na temu Seljačke bune, ali u trenutku obilježavanje 400 godišnjice od bune.

Nažalost, i buna i mural neslavno su završili. Buna je ugušena, a zid na kojem je bio mural je nepovratno oštećen potresom. Danas na njega podsjećaju jedino fotografije, film i zapisi. S ciljem očuvanja sjećanja na mural, ali i predstavljanje jednog od dvojice umjetnika koji su taj mural naslikali, Čede Ostreša, održan je Projekt Triptih Seljačke bune u organizacije Ogranka Matice hrvatske u Zaprešiću. Čedo Ostreš i Dragutin Grgas Beli stvorili su mural i likove seljaka koji i danas nastavljaju svoj tegobni put.

-Ja bi rekao da je ovo sprovod muralu jer je zid nepovratno uništen. Nema mogućnosti za njegovu obnovu, ali vjerujem da će zahvaljujući svima vama to ostati negdje zabilježeno, zapisano, rekao je Čedo Ostreš.

Zahvalu na desetljećima predan kulturnog rada Ostrešu je uputio i zaprešićki gradonačelnik Željko Turk, dok su okupljeni mogli vidjeti film u produkciji FKVKZ o muralu, a u izvođenju Max teatra mogle su se čuti slavne Gubecove riječi prije početka Seljačke bune. Buni u čast u Vršilnici je otvorena i Ostrešova izložba pod nazivom „Triptih seljačke bune“.

Događanja
Grad
Hrvatska
Zagrebačka županija
Zaprešić