Češka preko Nizozemske do četvrtfinala EURA

Nizozemska je uz Italiju i Belgiju jedina prošla skupinu s maksimalnih devet bodova, dok je Češka bila jedna od četiri najbolje trećeplasirane ekipe, a prolaz je izborila u skupini D iza Engleske i Hrvatske
euro

Nogometna reprezentacija Češke priredila je veliko iznenađenje plasiravši se u četvrtfinale Europskog prvenstva nakon što je u susretu osmine finala u Budimpešti pobijedila Nizozemsku s 2-0.

Češka je povela u 68. minuti golom Tomaša Holeša, a na 2-0 je povisio Patrik Schick u 80. minuti na Holešovu asistenciju. Bio je to Schickov četvrti gol od pet čeških na ovom prvenstvu. Dodajmo kako je Nizozemska od 55. minute igrala bez isključenog Matthijsa de Ligta.

Možda i ključni trenuci susreta dogodili su se u 52. i 53. minuti. Prvo je Malen izašao sam pred češkog vratara, no očajno je reagirao, a u kontri je De Ligt neopreznim startom zaustavio češki napad zaradivši crveni karton.

Česi su igrača više iskoristili u 68. minuti golom veznjaka praške Slavije, a točku na “I” stavio je Schick u 80. minuti. Zanimljivo, Nizozemci tijekom utakmice nisu uputili niti jedan udarac u okvir suparničkog gola. Češka je posljednji put igrala u četvrtfinalu 2012. godine kada je izgubila od Portugala. Nizozemci su zadnje četvrtfinale igrali 2008. godine, četiri godine kasnije su zapeli u skupini, a u Francuskoj 2016. nisu niti nastupili.

Češka će u četvrtfinalu igrati protiv Danske koja je u subotu u Amsterdamu pobijedila Wales sa 4-0.