ISTAKNULA RJEŠENJA

Selak Raspudić: Zagreb mora imati centar izvrsnosti za darovite – od vrtića do STEM radionica

Kandidatkinja za gradonačelnicu Zagreba Marija Selak Raspudić poručila je u srijedu da će joj, ako dobije povjerenje građana, jedan od glavnih prioriteta biti ulaganje u obrazovanje – s naglaskom na osnivanje Centra izvrsnosti za darovitu djecu, po uzoru na uspješne primjere iz drugih županija
Zagreb: Marija Selak Raspudić održala je konferenciju za medije 07.05.2025., Zagreb - Nezavisna kandidatkinja za gradonacelnicu Grada Zagreba Marija Selak Raspudic te njezini zamjenici Milka Rimac Bilusic i Damir First odrzali su konferenciju za medije s temom Grad vrhunskog obrazovanja. Photo: Marko Lukunic/PIXSELL

Grad Zagreb, kao glavni grad, mora napraviti iskorak prema darovitoj djeci i otvoriti centar izvrsnosti s posebnim fokusom na STEM područja, izjavila je Selak Raspudić na konferenciji za medije ispred Prve ekonomske škole.

Centar bi, po njezinoj zamisli, služio za dodatno usavršavanje nastavnika i razvoj specifičnih vještina kod djece putem radionica i mentorskog rada. Kao poseban problem istaknula je i fragmentiranost školskog sustava, zbog koje učenici nemaju kontinuitet ni usmjerenje. Rješenje vidi u uvođenju profesionalnog usmjeravanja od rane dobi, upravo kroz takve centre izvrsnosti.

– Kvalitetan obrazovni sustav, od vrtića do fakulteta, temelj je gospodarskog razvoja i aktivnog građanstva – dodala je.

Stanje u zagrebačkim vrtićima je alarmantno

Posebno je upozorila i na loše uvjete u zagrebačkim vrtićima.

– Ne možemo graditi kvalitetne vrtiće bez zadovoljnog osoblja. Igrališta u mnogim vrtićima stara su više od 30 godina i predstavljaju sigurnosni rizik – naglasila je Selak Raspudić.

Problem nedovoljnih kapaciteta i nepoštivanja pedagoških standarda dodatno je pojasnila kandidatkinja za njezinu zamjenicu, Milka Rimac Bilušić.

– Stanje u zagrebačkim vrtićima je, u najmanju ruku, alarmantno. Nedostaje kapaciteta, stručnog kadra, a često se zapošljavaju nestručne zamjene koje nemaju odgovarajuće obrazovanje. Vrtići se time svode na obične čuvaonice – rekla je.

Cilj njihova programa do 2028. godine je osigurati mjesto u vrtiću za svako dijete, obnoviti postojeće objekte, povećati plaće odgojitelja – koje su, kako kaže, tek neznatno više od plaća u maloprodaji – i povećati broj asistenata za djecu s teškoćama u razvoju.

– Sustav je dosad opstajao isključivo zahvaljujući entuzijazmu odgojitelja. To je odgovornost Grada Zagreba – poručila je Rimac Bilušić.

Treći član tima, kandidat za zamjenika gradonačelnice Damir Firšt, predstavio je ideju o osnivanju STEM centara u Zagrebu.

– Takvi bi centri omogućili djeci dodatno obrazovanje iz znanosti i tehnologije, dostupno u vlastitom susjedstvu – kazao je Firšt.

Grad Zagreb
Lokalni izbori 2025
Politika