Započeo 9. Zagrebački energetski tjedan
Na Znanstveno-sveučilišnom kampusu Borongaj održao se Stručni skup studenata pod nazivom „Mi imamo rješenja: vizije novih generacija za zeleni, održivi razvoj”. U suradnji sa Sveučilištem u Zagrebu te sedam prestižnih zagrebačkih fakulteta – Fakulteta elektrotehnike i računarstva, Građevinskog fakulteta, Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta, fakulteta strojarstva i brodogradnje, Arhitektonskog fakulteta, Fakulteta prometnih znanosti te Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije, Grad Zagreb je organizacijom ovakvog događanja doprinio stvaranju idealne prilike za predstavljanje i poticanje inovativnih ideja, radova i projekata znanstvenih novaka i studenata koji svojim trudom i znanjem mijenjaju našu budućnost. Već tradicionalni Stručni skup studenata Zagrebačkog energetskog tjedna ima za cilj potaknuti nove generacije da svojim aktivnim djelovanjem, provedbom vlastitih ideja te inovativnih koncepata i projekata u području energetike i zaštite okoliša stvaraju pozitivne promjene u zemlji i svijetu. Spomenuti Skup okupio je brojne cijenjene stručnjake, predstavnike znanstvenih institucija, studente, znanstvene novake, kao i svu zainteresiranu javnost.
Skup je otvoren uvodnim govorom rektora Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Damira Borasa. Također, sudionicima Skupa u uvodnom dijelu obratili su se i predstavnici fakulteta i Sveučilišta u Zagrebu: prof. dr. sc. Ernest Bazijanac, prodekan za poslovanje Fakulteta prometnih znanosti, prof. dr. sc. Marko Delimar, prodekan za nastavu Fakulteta elektrotehnike i računarstva, izv. prof. dr. sc. Lidia Hrnčević, prodekanica za nastavu i studente Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta te na samom kraju izaslanica gradonačelnika gospodina Milana Bandića doc.dr.sc. Olivera Majić, Zamjenica gradonačelnika Grada Zagreba. Uvodni govornici istaknuli su važnost uloge i odgovornosti novih generacija u procesu održivog razvoja te potrebu za aktivnim i brzim djelovanjem.
U okviru programa, ukupno je predstavljeno 15 studentskih projekata i radova iz područja energetike i zaštite okoliša.
U Elektrostrojarskoj obrtničkoj školi Zagreb, u sklopu projekta “Modernizacija školskih kurikuluma u strukovnim školama u skladu s promjenjivim potrebama tržišta rada/gospodarstva Energetska učinkovitost – KNX model“ kojeg provode Elektrostrojarska obrtnička škola s partnerima Graditeljskom tehničkom školom Zagreb, Strukovnom školom Sisak i Gradskim uredom za obrazovanje, kulturu i šport Grada Zagreba, educirani nastavnici i stručni učitelji iz zagrebačkih strukovnih škola održali su predavanja o osnovnom KNX modulu i o energetskoj učinkovitosti za učenike strukovnih škola Grada Zagreba.
U Tehnološkom parku Zagreb, mjestu iz kojeg gotovo 100 startupa razvija svoje visokotehnološke proizvode, predstavljeno je šest laboratorija koji će povezati znanost, tehnologiju i poduzetništvo te pomoći razvoju inovativnih i tržišno održivih proizvoda, Razvojna agencija Zagreb održala je konferenciju “Šest laboratorija za budućnost Zagreba” kojom je otvorila ciklus događaja koji će se u okviru Zagrebačkog energetskog tjedna održati u Tehnološkom parku na Zagrebačkom velesajmu. Ovaj događaj predstavlja početnu konferenciju projekta “Startup Factory Zagreb – Inkubator za visoke tehnologije” kojim se financira opremanje šest laboratorija unutar Tehnološkog parka Zagreb. Projekt sufinancira Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj u sklopu Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020“. Razvojna agencija Zagreb – TPZ je nositelj dok je Grad Zagreb partner Projekta. Ukupna vrijednost iznosi 19.588.435,53 kn od čega bespovratna sredstva iznose 15.726.785,40 kn. Laboratoriji koji će do 1. lipnja 2019. u potpunosti biti opremljeni i na raspolaganju startup i akademskoj zajednici su: Centar za tehnologiju zaštite okoliša sadržavat će opremu iz područja tehnologije zaštite okoliša, obrade otpada, otpadnih voda i muljeva; Centar za elektroniku bit će opremljen generatorima, osciloskopima i ostalom opremom za razvoj, analizu i testiranje elektroničkih uređaja; Centar za digitalnu forenziku sadržavat će opremu i računalni programi za prikupljanje, čuvanje, pronalaženje, analizu i obrađivanje digitalnih podataka, Centar za 3d modeliranje obuhvaćat će 3D skener i printer, CAD softvere, računalni programi za povratno inženjerstvo i učinkovitu izradu novih proizvoda, materijala i komponenti; Centar za Internet of Things (IoT) služit će za izradu i implementaciju senzora za povezivanje uređaja putem interneta i Centar za razvoj sučelja s računalima visokih performansi za razvoj i testiranje mobilnih tehnologija i korisničkih sučelja.
Informacije o programu Zagrebačkog energetskog tjedna možete pronaći na www.zagreb-energyweek.info. (Zagreb.hr)