Zagrebačka Čistoća bilježit će koliko smo vrećica kupili, još se razmatra na koji način

Vrećice će biti unificirane i svugdje će se moći kupiti iste, tako da će biti svejedno gdje ste ih kupili, a Čistoća radi na razvoju sustava digitalne evidencije kojom će se bilježiti koliko je vrećica svaki korisnik preuzeo/kupio
2a259ecf07e21a46b03c Sanjin Strukić/PIXSELL

Fiksni dio 45 kuna, a varijabilni će Zagrepčani platiti ovisno o tome koliko otpada proizvedu. Za otprilike dva i pol mjeseca na snagu stupa novi model prikupljanja i naplate odvoza otpada, a najvažnija je promjena uvođenje sustava po kojem će se promjenjivi dio računa za odvoz plaćati kupnjom jedinstvenih standardiziranih vrećica za miješani otpad. Koštat će dvije, četiri i osam kuna, Zagrepčani će smjeti koristiti isključivo njih, a moći će se kupiti u trgovačkim lancima i u poslovnim prostorima Čistoće. Grad je, podsjetimo, prošlog tjedna raspisao i 53 milijuna kuna vrijedan natječaj za njihovu nabavu, u kojem stoji da vrećice moraju biti od polietilena debljine minimalno 30 mikrona te pakirane u rolama po deset komada- piše Večernji list.

No među djelatnicima Čistoće sve se više mogu čuti sumnje da nove vrećice, prema trenutnim specifikacijama u troškovniku javne nabave, nisu usklađene s propisima, točnije Zakonom o gospodarenju otpadom. Da objasnimo u čemu je problem, moramo prvo spomenuti da zakon člankom 75 diktira da se cijena odvoza stvara kombinacijom cijene za količinu predanog miješanog otpada i onom minimalne javne usluge. Zakon također kaže, i to člankom 82, da je o svakom korisniku potrebno imati evidenciju količine preuzetog otpada, tako da komunalna tvrtka može znati točno koliko je točno litara smeća, primjerice, stvorila susjeda Branka. A vrećice koje će se uskoro moći kupiti na policama trgovina, objašnjavaju radnici Čistoće, nisu usklađene sa zakonom jer nije moguće provesti evidenciju. Kupnjom standardiziranih vrećica, naime, korisnici plaćaju svoj varijabilni dio cijene i premda je na njima otisnuta litraža, trenutno ne postoji način na koji Čistoća može “spojiti” korisnika s količinom proizvedenog otpada.

– Ne vidim kako ćemo poštovati zakon ako ne možemo obavljati evidenciju. Te bi vrećice trebale biti čipirane ili nekako drukčije označene kako bismo ih mogli povezati s korisnicima. A nisu. Kako ćemo onda znati koliko je, na primjer, Josip proizveo otpada? Moramo imati tu evidenciju i u slučaju, primjerice, ovrha jer se cijena odvoza formira prema količini proizvedenog otpada, a mi ne možemo pratiti naše korisnike. Hoćemo li potrošiti 53 milijuna kuna na vrećice koje nećemo moći iskoristiti jer nisu po zakonu? – govore nam djelatnici iz Čistoće. Spremnici u koje Zagrepčani odlažu miješani otpad jesu, dodaju, označeni mikročipovima, no to neće biti od previše pomoći glede vođenja evidencije. – Ne odražava se pravo stanje jer će čipovi samo pružiti podatak jesmo li mi ispraznili spremnike, a ne koliko je otpada u njima bilo. A ima i na stotine spremnika koji još nisu čipirani niti u sustavu upareni s korisnicima – kaže jedan od naših sugovornika. To što će vrećice biti u slobodnoj prodaji, napominje, dodatno komplicira stvar jer ne postoji način kako evidentirati korisnika ako ih kupuje zajedno s kruhom ili tijestom. – To je jednostavno neprovedivo, neće ljudi valjda ženi na blagajni morati pokazivati svoju osobnu iskaznicu pa da ih ona evidentira. Suludo – ističe.

Da nešto “smrdi” oko cijelog sustava vrećica, smatra i Mario Župan, HDZ-ov zastupnik u Gradskoj skupštini i bivši član Nadzornog odbora Holdinga. – Vrećice nisu označene u skladu sa zakonom, a mi ćemo kao klub zastupnika tražiti objašnjenje od Ministarstva okoliša i nezavisnih stručnjaka – kaže za Večernji list.

Je li novi sustav usklađen sa zakonom te je li se Grad s njima oko toga konzultirao upitali smo, naravno i Ministarstvo okoliša i održivog razvoja, no oni su nam samo odgovorili da ne sudjeluju u postupcima donošenja gradskih odluka o načinu pružanja javne usluge. – Usklađenost odluka svih općina i gradova sa zakonom utvrđivat će se prema propisanoj proceduri – ističu. Isto smo upitali i Čistoću, a ondje su nam kažu da je sve u skladu sa zakonom. – Vrećice koje će biti ponuđene na kupnju bit će unificirane i svugdje će se moći kupiti iste, tako da će biti svejedno gdje ste ih kupili, a Čistoća radi na razvoju sustava digitalne evidencije kojom će se bilježiti koliko je vrećica svaki korisnik preuzeo/kupio – poručuju. Pitali smo i kako bi ta evidencija trebala funkcionirati te hoće li biti potrebno predočiti osobne iskaznice, ali nisu nam odgovorili.

 

Grad Zagreb
Hrvatska
Izbor urednika