U Jasenovcu se obilježava 77. obljetnica proboja iz ustaškog koncentracijskog logora

Odaje se počast svim stradalima, kao i preživjelim logorašima
jasenovac Goran Stanzl/PIXSELL

U Jasenovcu se danas obilježava 77. obljetnica proboja logoraša iz tamošnjeg ustaškog koncentracijskog logora.

Inače, komemoracija u Spomen području Jasenovac obilježava se u znak sjećanja na 22. travnja 1945. godine i proboj 600 logoraša od kojih je preživjelo njih tek stotinjak. Ujedno se počast odaje svim stradalima, kao i preživjelim logorašima.

Prvi je to jutros učinio predsjednik Zoran Milanović koji je s izaslanstvom podno spomenika “Cvijet” položio cvijeće i kamenčiće te pritom najavio da će idući tjedan biti u Jasenovcu uz Koordinaciju židovskih općina koja će počast žrtvama Jasenovca odati na Dan sjećanja na žrtve holokausta. U izaslanstvu predsjednika države bili su i predstojnik Ureda predsjednika Orsat Miljenić, savjetnica za ljudska prava i civilno društvo Melita Mulić te posebni savjetnik za veterane Domovinskog rata Marijan Mareković.

Vijenac je jutros, također zasebno, podno spomenika položila i delegacija SDP-a predvođena predsjednikom stranke Peđom Grbinom, političke platforme “Možemo!” prevođene Sandrom Benčić i Uršom Raukar te Grada Zagreba, predvođene gradonačelnikom Tomislavom Tomaševićem.

Kolonom sjećanja od Memorijalnog muzeja do spomenika “Cvijet” te polaganjem vijenaca počast žrtvama logora Jasenovac odala su i izaslanstva Hrvatskoga sabora, Vlade te nacionalnih manjina i antifašista.

Predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković s izaslanstvom te premijer Andrej Plenković s izaslanstvom položili su vijence podno spomenika, a vijence i cvijeće položili su i predstavnici Saveza antifašističkih boraca i antifašista predvođeni Franjom Habulinom i bivšim hrvatskim predsjednikom u dva mandata Stjepanom Mesićem, Srpskog narodnog vijeća predvođeni Miloradom Pupovcem, Saveza Roma u RH “Kali Sara” predvođeni Veljkom Kajtazijem, kao i župan Sisačko-moslavačke županije Ivan Celjak s načelnicom Jasenovca Marijom Mačković, ravnatelj Javne ustanove Spomen područje Jasenovac Ivo Pejaković te predstavnici preživjelih i članovi obitelji ubijenih logoraša.

Komemoraciji su nazočila i počast žrtvama logora odala i izaslanstva 26 veleposlanstava u Hrvatskoj, međi njima i izraelskog, stranačka izaslanstva (HDZ, Socijaldemokrati, HSS, Radnička fronta, Fokus, Bandić Milan 365 – Stranka rada i solidarnosti) te izaslanstva institucija i nevladinih udruga.

U sklopu komemoracije koja je održana pod pokroviteljstvom Hrvatskoga sabora, uz prigodni glazbeni program, čitani su ulomci iz svjedočanstva preživjelih zatočenika – Nikoline Šitin i Đorđa Miliše te predvođene molitve u ime pravoslavnih, katoličkih i islamskih vjernika.

Premijer Plenković nakon komemoracije u Jasenovcu položit će vijenac na Spomen ploču na Romskom groblju Uštica te zapaliti svijeću kod “Zida boli” u Romskom memorijalnom centru Uštica, nakon čega će se sastati sa saborskim zastupnikom Veljkom Kajtazijem.

Hrvatska
Ostalo
Regija