TUGA POD TORNJEM: Hrvatska i dalje na nuli, porazila nas i Švedska

U ovom trenutku Hrvatska se nalazi u iznimno teškoj situaciji na ljestvici premda u daljnji krug kvalifikacija idu tri od četiri momčadi. No, Finska, Švedska i Slovenija imaju omjer 2-1, a Hrvatska 0-3
Zagreb: Kvalifikacijska utakmica Hrvatska – Švedska za košarkaško SP 2023. godine Luka Stanzl/PIXSELL

Novi, treći poraz upisala je hrvatska košarkaška reprezentacija u skupini C kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo 2023. Švedska je u Zagrebu slavila 70-64.

Od samog početka Hrvatska je bila u zaostatku, nakon startnih 6-0 i 9-3 Švedske. No, Hrvatska je uspjela relativno brzo izbrisati zaostatak, ali i upasti u nove probleme nakon što je Švedska povela 24-15. Mučila se Hrvatska, pogotovo u napadačkom smislu, ali u prvom poluvremenu još je nekako držala kontakt sa Švedskom i na odmor se otišlo uz 35-35.

Pravi problemi za Hrvatsku su se pojavili u trećoj četvrtini te je u uvodnih osam minuta te dionice Hrvatska zabila samo pet poena (svih pet Šakić). Stalno je Švedska u tom dijelu susreta bila blizu dvoznamenkaste prednosti. Ipak, hrvatski košarkaši smogli su snage za novi povratak.

Tricom Gnjidića, šest minuta prije kraja, Hrvatska je izjednačila na 60-60, nešto kasnije je Smajlagić također tricom smanjio na 63-65, ali u završnici su igrači Damira Mulaomerovića ostali bez šanse jer su opet bili bezidejni, spori i šuterski potpuno neraspoloženi u napadu.

Ukupni šut Hrvatske bio je ispod 37 posto i napadački je potpuno podbacila. Jedini je zadovoljio Tomislav Zubčić s 20 poena te četiri skoka. Nitko drugi kod Hrvatske nije došao do dvoznamenkastog broja poena. Po osam su ubacili Gnjidić, Krušlin, Smajlagić i Šakić, s tim da je Krušlin tome dodao i šest skokova.

Kod Švedske je Viktor Gaddefors ubacio 16 koševa uz pet skokova, dok je Simon Birgander dodao 12 uz isto toliko uhvaćenih lopti.