Reformisti Grada Zagreba: Zašto stoji Zagreb na Savi?

Gradska organizacija Narodne stranke – REFORMISTI, izdala je priopćenje u svezi s projektom Zagreb na Savi. Priopćenje prenosimo u cijelosti. 

“Nakon što je dinamika razvoja projekta Zagreb na Savi pojačana 2017. godine, što je rezultiralo dovršetkom strateške studije utjecaja na okoliš i studije izvodivosti početkom 2018., danas projekt ponovno stoji na mjestu. Dionici projekta nedovoljno brzo donose odluke potrebne za kvalitetnu pripremu, što može dovesti do propuštanja korištenja financijskih mogućnosti europskih fondova u nadolazećem razdoblju. Narodna stranka – Reformisti je pokrenula rad na ovom projektu te se oduvijek zalagala za njegovu realizaciju, prepoznajući njegove ekonomske, društvene i okolišne koristi. Sad kad je dovršena razvojna projektna dokumentacija, kojom je dokazana ekonomska korist realizacije te mogućnost korištenja fondova Europske unije, potpuno je nerazumljiva sporost u donošenju odluka na razini svih dionika.

Studijsku dokumentaciju izradili su međunarodni konzultanti angažirani od strane Europske komisije te Europske banke za obnovu i razvoj. Studijom izvodivosti dokazana je ekonomska korist realizacije, vrednujući koristi s područja strateških rezervi pitke vode, obrane od poplave, proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora te prostornog potencijala u Zagrebu koji se oslobađa na korist svih građana. Sam predloženi sustav previđa realizaciju 10 manjih hidroelektrana te rekonstrukciju kanala Sava-Odra kojim bi se veliki vodni valovi odvodili mimo grada Zagreba.

Brane hidroelektrana bi osim proizvodnje električne energije služile i kao svojevrsni stabilizatori razina podzemnih voda što bi donijelo ogromne koristi na više područja. U realizaciji projekta moguća je velika zastupljenost domaće komponente, pogotovo u području građevinskih radova te ugradnje opreme, a sam projekt otvara potencijale daljnjeg razvoja na održivim temeljima.

Narodna stranka – Reformisti upozorava da se ovako kompleksni projekti ne mogu razvijati na mahove, već je za njihov razvoj potreban kontinuitet. Iako kompleksni za razvoj i realizaciju, višenamjenski projekti donose najveće koristi za zajednice u kojima se realiziraju te je za rijeku Savu upravo takvo rješenje najbolje. Ne smijemo pribjegavati jednonamjenskim rješenjima jer su jednostavnija za realizaciju i pripremu, već se moramo okretati rješenjima u kojima je zastupljen najveći broj koristi za građane.

U nastavku pripreme te realizaciji očekujemo intenzivniji angažman ključnih dionika, poglavito Hrvatskih voda čija je osnovna zadaća priprema i realizacija vodnogospodarskih projekata te Grada Zagreba na čijem će se području manifestirati najveći broj koristi za građane. Višenamjenske projekte poput Zagreba na Savi nemoguće je promatrati sektorski, već se oni moraju percipirati kao cjelina koja suradnjom dionika donosi najveći broj koristi za građane. Financiranje i podrška pripremi ne mogu biti stvar isključivo jednog dionika, a mora se uspostaviti i model kroz koji će svi dionici imati utjecaj na razvoj i dinamiku realizacije. Jednako kako se kompleksni projekti ne mogu razvijati na mahove, niti angažman dionika ne može biti povremen. Nužna je stalna financijska i operativna podrška kako bi se projekti pravovremeno uključivali u strategije te relevantne politike.

Europski fondovi su namijenjeni projektima poput Zagreba na Savi, koji objedinjuju zaštitu od poplava te očuvanje strateških resursa poput pitke vode, a za koje ne postoji izravan financijski interes. Međutim, za korištenje europskih sredstava pri realizaciji ključna je priprema. Od samog projektnog rješenja pa sve do zajedničkog koordiniranog djelovanja državnih institucija i nositelja politika. Daljnjim odgađanjem donošenja odluka od strane dionika ugrožava se realizacija projekta Zagreb na Savi te dostupnost svih koristi koje taj projekt donosi građanima.

Danas Zagreb na Savi više nije vizija, već znanstveno i stručno utemeljen projekt konkretiziran projektnom dokumentacijom i hodogramom realizacije. Stanje na rijeci Savi je neodrživo i značajna intervencija je neizbježna. Na dionicima je odgovornost odluke žele li probleme na rijeci Savi rješavati na najjednostavniji ili na najbolji mogući način, što projekt Zagreb na Savi upravo i predstavlja.”


Grad Zagreb
Hrvatska
Ostalo