Policija uoči početka školske godine pozvala na oprez i najavila akcije

Ravnateljstvo policije najavilo je da će u sklopu aktivnosti Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa poduzimati razne aktivnosti, a sve kako bi djeca u prometu bila sigurnija
policija-stop

Uoči početka škole u koje je upisano 40 tisuća prvašića, policija je najavila akcije i pozvala roditelje, djecu i vozače na oprez u prometu, upozorivši da je bez obzira na pozitivne pomake, unatrag deset godina, na hrvatskim prometnicama smrtno stradalo 69 djece, a ozlijeđeno ih je 9481.

Ravnateljstvo policije najavilo je da će u sklopu aktivnosti Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa poduzimati razne aktivnosti, a sve kako bi djeca u prometu bila sigurnija. Ovogodišnje stanje sigurnosti u prometu karakterizira povećanje broja svih pokazatelja za što je, objašnjavaju zaslužan gušći promet, povratak stranih turista i poboljšana epidemiološka situacija nakon što je u 2020. zabilježeno značajno smanjenja prometa.

Ministarstvo unutarnjih poslova već niz godina poduzima brojne preventivno-represivne mjere i provodi aktivnosti usmjerene na zaštitu djece u prometu od kojih je najpoznatija akcija “Poštujte naše znakove”, a da je ta akcija pokazala punu opravdanost govori podatak po kojem se broj smrtno stradale i ozlijeđene djece od 1995. znatno smanjio, zaključuju u policiji.

U policiji ističu da je zabrinjavajuće što djeca danas najviše stradavaju kao putnici u vozilima. Pokazalo se da roditelji djecu nepropisno prevoze na prednjim sjedalima, sjede na stražnjim sjedalima nevezana ili se nalaze u neadekvatnim sjedalicama koja ne zadovoljavaju najosnovnije uvjete sigurnosti, što je problem na koji će se, uz ostalo dalje usmjeravati djelovanje policije.

Lani je na cestama smrtno stradalo troje djece, dok je ove godine u istom razdoblju, u uvjetima povećanog i gušćeg prometa, poginulo šestero djece. Češće stradavanje djece kao putnika u vozilima nažalost samo potvrđuje zabrinjavajući trend sve većeg broja djece svih uzrasta koja se u vozilima prevoze na neadekvatan način, unatoč današnjem velikom napretku pasivne sigurnosti u automobilima.

Pojačan nadzor prometa oko škola

Policija je najavila da će za vrijeme provođenja akcije pojačano nadzirati nedisciplinirane vozače koji ne poštuju prednost prolaska pješaka, sankcionirati nepropisno parkirana i zaustavljena vozila u zonama škola, pojačano mjeriti brzinu i kažnjavati vozače koji ne poštuju ograničenja, a u akciji će u zonama škola raditi i pripadnici prometne jedinice mladeži. Uz to će, u rujnu, posebice u vrijeme početka i završetka nastave pojačano nadzirati prilazne ceste u blizini škola radi što sigurnijeg dolaska i odlaska djece u i iz škole.

Također će na dvadesetominutnim predavanjima u prvim razredima osnovnih škola upoznavati djecu s temeljnim pravilima sigurnog sudjelovanja u prometu, dijeliti učenicima promidžbeni materijal i sudjelovati na prvom roditeljskom sastanku učenika prvih razreda.

Ravnateljstvo policije je na svojim internetskim stranicama objavilo i savjete roditeljima, djeci i vozačima koje podsjeća da je u zonama osnovnih škola brzina kretanja ograničena na 40 kilometara na sat.

Sudionicima u prometu također je skrenulo pozornost da su djeca ugroženi sudionici u prometu zbog nižeg rasta, ograničenog vidnog polja i još ne razvijene sposobnost usmjeravanja pozornosti i osjećaja procjene opasnosti pa često reagiraju nenadano i impulzivno.

Hrvatska
Izbor urednika