Peji Šimiću Zlatni simbol Vukovara

U analima ovog natjecanja ostat će zapisano da je zlatni simbol Vukovara (Vodotoranj) pjesnik Pejo Šimić prvi donio u metropolu – Zagreb, glavni grad svih Hrvata
SIMIC NAGRADA VUKOVARA

Povodom tjedna sjećanja na Vukovar i Škabrnju pod pokroviteljstvom Veterana IV. gardijske brigade i Hrvatske udruge Benedikt u Splitu je sinoć održana finalna večer pjesničke manifestacije Memento Poetika te promocija zbornika.

Iako je zbog pandemije covida 19 natječaj raspisan u zadnji tren, kako nam kaže idejni tvorac i nositelj ove manifestacije pukovnik Mate Buljubašić odaziv pjesnik bio je iznenađujuće velik kako iz domovinske tako i iz iseljene Hrvatske. Časni je sud odabrao 39 autora čije su pjesme tiskane u zborniku, a u finalnoj večeri nastupilo je devet pjesnika. Dvorana veterana IV. gardijske bila je premalena da bi primila sve one koji su htjeli podržati pjesnike i pokloniti se žrtvama Vukovara i Škabrnje.

Moderator večeri pukovnik Mate Buljubašić program je otvorio himnom Lijepa Naša u izvedbi klape Elektro Dalmacija, te minutom šutnje za poginule u Domovinskom ratu. U nastavku pukovnik Buljubašić održao je emotivni osvrt na ratne dane Vukovara i Škabrnje te se zahvalio pjesnicima koji su sve ove godine bili vox populi i zamolio ih da tako i nastave, nakon čega je krenuo natjecateljski dio programa. Pobijedila je pjesma „Grad u sjeni križeva“ autora Peje Šimića iz Zagreba.

Pjesma koju je Pejo protkao: pijetetom, molitvom, vapajem, krikom, čežnjom, nadom i prijekorom.

Mi koji preko 30 godina pratimo Šimićev pjesnički rad nakon objavljenih 16 zbirki u kojima je tiskano preko 2000 pjesama i preko 30 uglazbljeno za nas ovo nije nikakvo iznenađenje. Nakon niza drugih mjesta na pjesničkim manifestacijama na neki način smo ovo i očekivali.

TEKST I FOTO: Boris Ćavar

Grad Zagreb
Hrvatska
Ostalo