Osnovan je na današnji dan 1933.

Obilježena 90. obljetnica Caritasa Zagrebačke nadbiskupije

Na svečanosti u Hrvatskom narodnom kazalištu su podijeljene police životnog osiguranja djeci i mladima iz Caritasovih domova te dodijeljene zahvalnice donatorima, suradnicima i volonterima
Zagreb: Svečana akademija povodom 90. obljetnice Caritasa Zagrebačke nadbiskupije Davorin Visnjic/PIXSELL

U HNK-u u Zagrebu obilježena je 90. obljetnica Caritasa Zagrebačke nadbiskupije, a ministrica Nina Obuljen Koržinek istaknula je na svečanosti da su skrb o ljudima u potrebi te ljubav i razumijevanje za sve bez obzira na vjeru, podrijetlo i svjetonazor temeljni postulati Hrvatske.

Ravnateljica Caritasa Lončar podsjetila je da je Caritas osnovao 20. listopada 1933. zagrebački nadbiskup mons. Antun Bauer. Cilj mu je bio organizirati humanitarne inicijative unutar područja Zagrebačke nadbiskupije, a brigu za Caritas nadbiskup Bauer povjerio je mons. Alojziju Stepincu.

Nadbiskup Stepinac, istaknula je, brzo je prionuo osnivanju pučkih kuhinja u Zagrebu te odbora za prehranu siromašnih krajeva. Dodala je da su jugoslavenske komunističke vlasti zabranile rad Caritasa 1946., lišili ga imovine, ravnatelja Caritasa osudili na 6 godina robije.

Pod vodstvom kardinala Franje Šepera, podsjetila je Lončar, godine 1967. karitativni rad je obnovljen, a 1969. Caritas je počeo pomagati napuštenoj djeci, trudnicama, obiteljima u potrebi i osobama s invaliditetom. Šeper je rad povjerio Jeleni Brajši, koja je u nadolazećim godinama neumorno širili dobrotvorni rad i pomagala ljudima u raznim potrebama, dodala je.

Organizacija je pružala humanitarnu pomoć i tijekom Domovinskog rata, a kardinal Franjo Kuharić 1990. službeno ju imenuje Caritasom Zagrebačke nadbiskupije. Devedesetih godina Caritas je osnivao domove za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi, trudnice, osobe s invaliditetom i starije osobe te pokretao mnoge inicijative pomoći, istaknula je Lončar.

Obuljen Koržinek: Katolička Crkva bila moralni oslonac u doba rata, gladi ili bolesti

Ministrica kulture i medija Obuljen Koržinek rekla je kako su skrb o ljudima u potrebi, materijalna i duhovna potpora onima koji su sami i nemoćni, te ljubav i razumijevanje za sve, bez obzira na vjeru, podrijetlo i svjetonazor, temeljni postulati naše zemlje. Naglasila je kako je Katolička Crkva stoljećima, uz svoje pastoralno djelovanje, pružala fizičko i duhovno utočište progonjenima i bezdomima, davala tjelesnu i duhovnu hranu potrebitima, i bila čvrst moralni oslonac u doba rata, gladi ili bolesti.

Ocijenila je kako se iz suosjećanja i tolerancije razvila neizmjerno vitalna i važna mreža organizacija posvećenih radu za opće dobro. Caritas počiva na nekoliko glavnih stupova, koji su nerazdvojno povezani i jamče kontinuitet humanitarnoga i karitativnog djelovanja, rekla je ministrica.

Dodala je kako su to ponajprije zaposlenici Caritasa, nebrojeni volonteri i donatori, koji uz potporu crkvene hijerarhije te civilnih organizacija i pojedinaca rade na aktivnom promicanju humanosti, empatije i tolerancije u našem društvu.

Kardinal Josip Bozanić 2006. donio je novi Statut Caritasa i na mjesto ravnateljice imenovao Jelenu Lončar koja ga reorganizira i proširuje spektar korisničkih usluga i aktivnosti. Danas Caritas uživa potporu mnogih donatora i volontera, a svjedočanstvima mnogih korisnika, važan su dio Caritasove povijesti.

Događanja
Grad Zagreb
Izbor urednika