Nakon parka Jadranko Cumbaj dobiva i bistu
Nakon što je krajem prošle godine Park u Pjesničkom naselju u Velikoj Gorici nazvan imenom Jadranka Cumbaja, jedan od heroja Domovinskog rata uoči 29. obljetnice smrti dobit će i bistu u istoimenom parku. Ideja je to koja se rodila za vrijeme otvaranja parka Cumbajevim imenom, koju je gradonačelnik Krešimir Ačkar svesrdno podržao.
-Jadranko je veličina koja je zaslužila ovaj čin. Nažalost, to do danas nije bilo prepoznato i sada je to ispravljeno. Dragi branitelji hvala vam od srca na svemu što ste učinili za našu Hrvatsku. Sve vas koji ste bili inicijatori ove priče pozivam da dođete kod mene i da pokrenemo priču i oko postavljanja spomen biste- kazao je prilikom otvorenja Parka gradonačelnik Krešimir Ačkar, dok je ministar branitelja Tomo Medved poručio;
-Zajedno ćemo postaviti i izgraditi poprsje našeg Jadranka, ali i kreirati i osmisliti odgovarajući film koji će svjedočiti istinu o hrabrosti i junaštvu pukovnika Jadranka Cumabaja, kao i svih hrvatskih branitelja u Domovinskom ratu.
Osam mjeseci kasnije bista je postala stvarnost, jer u petak, 2. kolovoza s početkom u 19 sati u parku Jadranka Cumbaja koji se nalazi na križanju Šenoine ulice-Seljine brigade-Ulica Antuna Cvetkovića svečano će biti otkrivena i njegova bista.
Jadranko Cumbaj – Pilot rođen je 14. prosinca 1967. u Zagrebu, a odrastao je u Velikoj Gorici, gdje je bio i društveno aktivan, pogotovo u Lovačkom društvu Srna, čiji je bio i tajnik. Bio je dragovoljac Domovinskog rata, a svoj častan ratni put prošao je kao pripadnik 21. mješovitog protuoklopno- artiljerijskog divizijuna i 2. gbr, legendarnih Gromova. Bio je pukovnik Hrvatske vojske i hrvatski ratni vojni invalid.
Svoju spremnosti, volju i odlučnost, pokazao je na bojištima diljem naše Hrvatske – od pokupskog do južnog bojišta, a tijekom rata uništio je 29 neprijateljskih tenkova i oklopnih vozila. Prvi je koristio termovizijski sustav i uništio neprijateljski tenk M-84, pogodivši ga navođenom raketom preko rijeke Kupe u Desnom Sredičkom, gdje je tada bila najbliža prva crta bojišta od Velike Gorice.
Poginuo je prvog dana vojno-redarstvene operacije Oluja, 4. kolovoza 1995., u Mošćenici u borbama za oslobođenje Petrinje, u 28. godini života. Za svoj doprinos nagrađen je brojnim odlikovanjima, među ostalim priznanjem „Andrija Andabak“, te za junački čin u ratu Redom kneza Domagoja s ogrlicom.