Razgovor s povodom

MILE MARINČIĆ, dekan Veleučilišta Ivanić-Grad: Polako ostvarujemo ideju Veleučilišnog kampusa u našem gradu

S Veleučilišta Ivanić-Grad neprekidno dolaze lijepe i pozitivne stvari. Nedavno su u Ivanić-Gradu potpisani Sporazumi o suradnji s Međimurskim i Istarskim veleučilištem, u tijeku su radovi na uređenju krila Učeničkog doma, gdje će se useliti Veleučilište, koje s novom akademskom godinom uvodi i novi program sestrinstva. Upravo zbog toga posjetili smo dekana Milu Marinčića, koji nas je upoznao sa svim novostima ove visokoškolske ustanove
DSC_8667

Dekane, dobili ste nove prostore u Učeničkom domu, gdje su radovi vidimo u punom zamahu.

Dobili smo navedene prostore zahvaljujući zajedništvu i zajedničkoj inicijativi. Gradonačelnik kao osoba koja je inicirala osnivanje Visoke škole, tj. Veleučilišta Ivanić-Grad, sustavno prati rast, razvoj i potrebe Veleučilišta. U našim zajedničkim razgovorima, tražili smo rješenje za budućnost, a krilo Učeničkog doma pokazalo se kao moguće i dobro rješenja. Mogu reći samo hvala gradonačelniku Bojanu Javoru Lešu i ljudima u Gradu, županu Stjepanu Kožiću i ljudima u Zagrebačkoj županiji, Specijalnoj bolnici Naftalan i ravnatelju, ali i svim djelatnicima Veleučilišta koji su u navedenome sudjelovali. Prostor imamo, predstoji njegovo uređenje po mjeri visokog obrazovanja.

Možete li nam reći nešto više o samom uređenju prostora i koje su potrebe Veleučilišta?

Ponajprije moram reći da je važna stvar da će se na krilo Veleučilišta, odnosno Učeničkog doma postaviti krov, jer će se tako riješiti mnoštvo mogućih sitnih problema za zgradu, koja je već dugo vremena neadekvatno održavana. U prvoj fazi radova, kao što je to gradonačelnik spomenuo, osim krovišta ide i uređenje prizemlja.

U prizemlju ćemo dobiti tri dvorane i to: dvoranu (kabinet) za fizioterapiju, kabinet sestrinskih vještina (tzv. sestrinska soba), te multimedijalnu dvoranu s 90 mjesta. Osim dvorana, uredit će se prostor za knjižnicu i nova referada. Također, priredit će se kabinet predviđen za profesore, kako bi imali gdje boraviti u pauzama tijekom nastave. Uz sanitarije, po mjeri visokog obrazovanja, svakako će biti uređen i hodnik sa svim sadržajima važnim za studente.

Što je s opremom u navedenim prostorima?

Dobro pitanje. Naš osnivač Grad Ivanić-Grad omogućio je i navedenu stavku, tako da će se kabineti i cjeloviti prostor i opremiti. Iznos koji će biti utrošen za opremanje navedenoga prostora iznosi preko 80 tisuća eura. Ono što zasigurno mogu reći jest da će novouređeni prostor biti reprezentativan kad govorimo o visokom obrazovanju, te da će zadovoljavati najviše kriterije kad su u pitanju Zakon o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti, te Zakon o osiguravanju kvalitete u visokom obrazovanju i znanosti.

U budućnosti će se nastojati osnažiti i segmenti vezani uz kineziologiju i sport, tako da slobodno možemo reći kako će Ivanić-Grad, zahvaljujući gradonačelniku i Gradu, Zagrebačkoj županiji i Učeničkom domu, a uz ogroman angažman nas s Veleučilišta ostvariti ideju svojevrsnog Veleučilišnog kampusa i moći ponuditi našim budućim studentima studiranje u okviru zaokruženog prostora, po najvišim studentskim standardima.

Rješava li navedeno potrebe Veleučilišta?

Možemo reći da u ovom trenutku navedeno uz ozbiljne napore u rasporedu nastave i ostalog vezanog uz nastavu, rješava pitanje za akademsku 2023./2024. Naime u navedenoj akademskoj godini uz 5 popunjenih godina na fizioterapiji (stručni prijediplomski i diplomski stručni studij) i upisanom prvom godinom na stručnom prijediplomskom studiju Sestrinstvo mi imamo točno onoliko prostora koliko je potrebno, ali moramo razmišljati i o nastavi u kojoj su studenti podijeljeni u grupe. Međutim, tu se ne brinemo, jer imamo potpisane sporazume i a Učeničkim domom, kao i sa SB Naftalan. Svakako bi bilo dobro, da se već u idućoj kalendarskoj godini krene i uređenje prvog kata, kao što je i planirano, raduje me da je gradonačelnik navedeno i potvrdio u našem razgovoru.

Kako ste zadovoljni realizacijom svoje strategije i kadrom koji imate?

Navedeno pitanje traži opširan odgovor, ali nastojat ću biti kratak. Strategija razvoja za razdoblje 2020. – 2024. koju predaje dekan prilikom svoje kandidature, ne samo da je ispunjena nego je dobrano premašila zacrtane ciljeve. U planu su bila dva studijska programa fizioterapije i oni su ostvareni i to već u prvoj godini, bonus je ostvareni program u sestrinstvu. Kad govorimo o kadrovima, tu smo se sad već poprilično dobro ekipirali kako u administrativnom tako i u nastavnom – predavačkom smislu. Naravno uvijek može i bolje i više. Kao i svugdje imate ljude koji se u određenom trenutku angažiraju, a zatim se naprosto iz raznih razloga povuku.

Važno je da se naglasak stavi na one koji su konstantno tu i koji na Veleučilištu ne ostvaruju prije svega svoje osobne ciljeve, nego svoje snage, znanje i umijeća stavljaju na raspolaganje prosperitetu Veleučilišta i šire društvene zajednice. Uvjeren sam kako će se u idućem mandatu napraviti još veći iskoraci u kadrovskom smislu.

Za kraj, što možete istaknuti kao bitno osim studijskih programa i što su planovi u idućem mandatu?

Svakako je najvažnije istaknuti da imamo prave ljude, na pravom mjestu. Uredili smo i popunili Studentsku referadu, Tajništvo nam funkcionira, Pročelnici su na visini zadatka, imamo realiziranu Erasmus+ povelju, dobro nam funkcionira i segment za sport i cjeloživotno obrazovanje, raspisali smo natječaj za jedinicu za Kvalitetu. Najvažnije od svega je ne „srljati“ u nove studijske programe, stabilizirati i ojačati postojeće programe kako kadrom, tako i opremom.

Nadalje, izuzetno važno je osnažiti ponudu za studente kroz dodatne aktivnosti, ojačati sustav cjeloživotnog obrazovanja, sporta i slično, realizirati Erasmus+ program i razmjenu na svim razinama od studentske, preko nastavničke do administrativne. Osnažiti i realizirati suradnju sa suradnim ustanovama, kojih imamo sve više na naše opće zadovoljstvo. Također, ništa manje važno jest nastaviti stalne kontakte i dobru suradnju s Ministarstvom znanosti i obrazovanja, Agencijom za znanost i visoko obrazovanje čiji savjeti su nam izuzetno vrijedni. Osim navedene suradnje nikako ne smijemo zaboraviti dobru suradnju s hrvatskim komorama kako fizioterapeuta, tako i medicinskih sestara.

Intervju
Ivanić-Grad