Franjo Marković: Kada dobitak znači gubitak

Franjo Marković, potpredsjednik HSU-a održao je u Vrbovcu konferenciju za medije na temu dopunskog osiguranja
IMG_5148[1]

Od 15. studenog sakupljaju se potpisi PROTIV poskupljenja dopunskog osiguranja i ZA povećanje cenzusa za one koji imaju pravo na besplatno zdravstveno osiguranje.

Kod svakog usklađivanja mirovina deseci tisuća umirovljenika zbog prekoračenja prihodovnog cenzusa gube pravo na oslobođenje od plaćanja police dopunskoga zdravstvenog osiguranja. Taj cenzus postavljen je da socijalno ugroženi građani ne bi izgubili ustavno i ljudsko pravo na dostupnost zdravstvene zaštite. Prije 15 godina cenzus je za samca postavljen na 1939 kuna, a za člana kućanstva na 1516 kuna. Cenzus se nije mijenjao.

Nakon redovitoga godišnjeg usklađivanja mirovina, umirovljenici prelaze cenzus za 10, 20, 30 kuna i pritom kreću plaćati policu dopunskog u iznosu od 70 kuna. Samo ove godine, zbog minimalnog povećanja prihoda, pravo na dopunsko osiguranje izgubilo je 10 000 ljudi, a od 2012. više od 260 000 ljudi, a riječ je o starim i siromašnim ljudima koji češće trebaju liječničku pomoć. Da bismo zaštitili tu ugroženu i zapostavljenu skupinu građana

-HSU- traži da se prihodovni cenzus temeljem kojeg osigurane osobe ostvaruju pravo na plaćanje premije iz sredstava državnog proračuna poveća na 1.830,00 kuna mjesečno za člana kućanstva i na 2.340,00 kuna mjesečno za samca- Istodobno tražimo da se tako utvrđeni prihodovni cenzusi usklađuju 1. siječnja svake godine- istaknuo je Franjo Marković.

HSU se zalaže za solidarnost koja omogućuje nisku jedinstvenu cijenu police od 70 kuna te za očuvanje javnog neprofitnog osiguravatelja u kojem i unuci i djeca i roditelji i bake i djedovi mogu dobiti dostupnu zdravstvenu zaštitu. Silvano Hrelja zastupnik u Saboru uputio je u svibnju ove godine Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju koji bi ispravio ovu nepravdu i sanirao štetu koja se radi od 2012. godine – odbijen je uz opasku ministra Kujundžića koji je prijedlog nazvao „populizmom i podilaženjem“. Držimo da briga nije populizam kao što ni matematika nije podilaženje.

Hrvatska
Politika
Zagrebačka županija