Ponude se dostavljaju do 30. lipnja

Istraživanje geotermalnih voda u istražnom prostoru „Dugo Selo“. Počelo nadmetanje radi odabira najpovoljnijeg ponuditelja

Agencija za ugljikovodike objavila je Obavijest o provođenju nadmetanja radi odabira najpovoljnijeg ponuditelja za istraživanje geotermalnih voda u istražnom prostoru „Dugo Selo“ radi izdavanja dozvole za pridobivanje geotermalnih voda u energetske svrhe, izvijestili su iz Grada Dugo Selo
Istrazno-podrucje-DS

Nadmetanje radi odabira najpovoljnijeg ponuditelja provodi se u skladu s Odlukom Ministarstva gospodarstva od 27. siječnja 2025. godine u kojoj je navedeno da je, nakon prethodnog postupka, Ministarstvo gospodarstva ocijenilo da na predloženom istražnom prostoru „Dugo Selo“ postoji potreba za utvrđivanjem pojedinačnih rezervi geotermalnih voda iz kojih se može koristiti akumulirana toplina u energetske svrhe te za utvrđivanjem njihove gospodarske iskoristivosti u segmentu toplinarstva.

Ministarstvo gospodarstva odredilo je da se nadmetanje za odabir najpovoljnijeg ponuditelja za istraživanje geotermalnih voda provodi za predloženi istražni prostor geotermalnih voda „Dugo Selo“, ukupne površine 41,18 kvadratnih kilometara.

Predmet nadmetanja je odabir najpovoljnijeg ponuditelja za istraživanje geotermalnih voda u istražnom prostoru „Dugo Selo“ radi izdavanja dozvole za pridobivanje geotermalnih voda. Predmet nadmetanja obuhvaća cijeli jedinstveni postupak izdavanja dozvole za istraživanje geotermalnih voda te dozvole za pridobivanje geotermalnih voda sa svim njegovim fazama.

Postupak radi odabira započeo je danom objave obavijesti o namjeri provođenja nadmetanja u Narodnim novinama, a završava davanjem dozvole za istraživanje geotermalnih voda ili donošenjem odluke o poništenju postupka nadmetanja, s napomenom da se ponude dostavljaju u pisanom obliku Agenciji za ugljikovodike najkasnije do 30. lipnja, do 12:00 sati.

Ministarstvo gospodarstva donijet će Odluku o izdavanju dozvole za istraživanje geotermalnih voda na prijedlog Povjerenstva za odabir najpovoljnijeg ponuditelja u nadmetanju, a dozvola se izdaje na rok potreban za provođenje istražnih radova koji iznosi najviše pet godina, uz mogućnost produljenja. Ovoj Odluci Ministarstva svakako su doprinijele i aktivnosti Grada Dugog Sela u ovom području tijekom proteklog razdoblja, kao i dobra komunikacija i suradnja s nadležnim tijelima i Ministarstvom gospodarstva.

Naime, Grad Dugo Selo prepoznao je važnost geotermalnih istraživanja te sredinom 2022. godine naručio i dobio Studiju procijene geotermalnog potencijala na prostoru grada Dugo Selo kojom je potvrđeno da se ovo područje nalazi na karti geotermalnih područja i od interesa za Republiku Hrvatsku. Studijom je postignut glavni cilj odnosno dan je načelni pregled i procjena geotermalnog potencijala grada Dugog Sela uz izdvajanje potencijalnih lokaliteta za istraživanje interesantnih ležišta geotermalnih voda u cilju njihovog pridobivanja i korištenja u energetske svrhe, a sve prema Zakonu za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika. Studija je načelno definirala geološku građu strukturno-tektonskih elemenata, geotermička i kemijska obilježja voda i pratećih fluida, u cilju izdvajanja interesantnih prostora za nastavak istraživanja, a u konačnici privođenju korištenju geotermalnih potencijala izradom proizvodnih bušotina za poznate i energetski definirane korisnike.

Aktualno
Dugo Selo