Dina Vasić: Tomašević je prekršio sva predizborna obećanja i usporava razvoj Zagreba
Intenzivnih dvanaest mjeseci izbornih poruka, političkih obećanja i rješenja završavaju lokalnim izborima. Gradonačelnika Grada Zagreba, gradonačelnike, župane i općinske načelnike birat ćemo, ako ne bude kakvih nepredviđenih iznenađenja i ako se bude sve odrađivalo po ustaljenoj praksi, treću nedjelju u svibnju, 18. svibnja 2025. godine na mandat od četiri godine. A s obzirom na to da nakon tri, blago rečeno, burne godine, Tomislav Tomašević vjerojatno ide na ponovno osvajanje mandata upitali smo nestranačku zastupnicu u Gradskoj skupštini Grada Zagreba Dinu Vasić da za 01portal komentira protekle tri godine rada Tomaševićeve administracije.
– Protekle tri godine mogu opisati kao tri godine nečinjenja, tri godine kvazi sanacije financijskih dubioza. Kako je moguće da je Tomislav Tomašević bez dana radnog iskustva ili s ograničenim radnim iskustvom uspio sanirati gradske financije, za koje mi, uzgred rečeno, nikad nismo mogli saznati u kakvom su pravom stanju bile, jer nikad nije došao onaj nalaz nezavisne revizije, odnosno Tomašević ga nikad nije javno pokazao, a u isto vrijeme Zagreb nikad nije bio toliko zapušten, toliko neorganiziran i usporen, ali u svim segmentima, od javnog prijevoza do problema s odlaganjem otpada – kaže Dina Vasić.
Grad je u sve gorem stanju i kao sustav stihijski funkcionira
Smatra kako je Tomašević prekršio sva predizborna obećanja te da usporava razvoja grada.
– Kad gledam iz ekonomske perspektive, grad je u sve gorem stanju i kao sustav stihijski funkcionira, a rješenja se ad hoc donose kako bi se građanima zamazale oči, ali realno grad uopće nije napredovao- smatra skupštinska zastupnica.
Na komentar da se gradonačelnik Tomašević u medijima hvali kako je financijski stabilizirao grad i da će tek u sljedećem mandatu moći krenuti u sanaciju Jakuševca, gradnju mostova, vrtića, kupnju tramvaja i svega ostalog što je obećao, Vasić odgovara da se gradonačelnik nakon samo godinu i pol mandata hvalio da je sanirao financije.
– A sad ja pitam, kako je moguće, ako je zaista bio tako velik dug, da ga netko tko je potpuno nesposoban, sanira u godinu i pol dana?- pita zastupnica i dodaje: – A što se onda između tih godinu i po dana do sada radilo? Zašto onda u proteklih godinu i pol dana nisu pokrenuti razvojni procesi, ako je saniran dug. I dok se oni sada hvale time da su financijski sanirali dugove, za gradnju bazena u Španskom su se de facto zadužili. Postavlja se pitanje i što se dogodilo s onim starim zaduženjima, zašto ona nisu korištena za razvojne projekte.
Ponavlja kako se ni ovaj bazen u Španskom neće financirati direktno iz proračunskih ušteda, nego će se financirati zaduženjima.
– Dakle, godinu dana do kraja mandata, kada trebaju pokazati što su uspjeli napraviti novcem građana, gradska vlast za projekte diže kredite – napominje zastupnica.
Dodala je da je posljednjih par mjeseci Tomaševićeva administracija iz gradskog proračuna iščupala preko 800 tisuća eura na račun s gradskom administracijom povezanih udruga. – Eto kako se troši proračunski novac- zaključuje.
Objasnila je kako se projekti financiraju iz proračuna te da priljev novca u proračun dolazi dijelom direktno od poreza kojeg plaćaju građani, a dijelom od komunalnih naknada, no naglašava da veći dio proračunskih priljeva dolazi od zaduženja.
Gradska uprava mogla bi napraviti problem s cijenama nekretnina u Zagrebu
Na pitanje je li se novim prostornim planom kojim se planira prepoloviti gradnja u Zagrebu u biti smanjuje i prihod od komunalnih naknada, Dina Vasić odgovara da ne samo da gradska uprava ovim prijedlogom GUP-a nije predvidjela širenje grada i moguće proračunske prihode od eventualnog širenja već da ovaj prijedlog GUP-a ne predviđa ni rješavanje stambenog pitanja mladih.
Smatra kako se ograničavanjem gradnje, pogotovo u dijelovima Zagreba u kojima bi se grad trebao širiti, u kojima se tek trebaju formirati novi kvartovi, radi dodatni pritisak na postojeće tržište nekretnina
– Zbog toga će se cijene stambenih kvadrata zadržati na istoj razini ili biti još više, jer će ponuda i potražnja biti u disbalansu. Dakle, bit će prevelika potražnja za stanovima, a premala ponuda, a zbog toga će tržište reagirati tako da će cijene rasti, a to onda je u totalnoj koliziji sa svime onime što je Tomaševićeva administracija govori o priuštivom stanovanju- objašnjava zastupnica.
Dodala je da je brine i jedna druga stvar, a to je da bi Grad Zagreb mogao, zbog Tomaševićeve politike i ideje o priuštivom stanovanju ući na tržišnu utakmicu gradnjom stanova, što, po njenom mišljenju, nikako ne bi smio napraviti.
Smatra da grad mora naći organizirati mehanizme kojima može napraviti politike priuštivog stanovanja, ali dodaje da iz Gradske uprave govore o direktnoj gradnji stanova koju će oni prodavati.
– To je onda direktni ulazak u tržišnu utakmicu. Gradska uprava bi time mogla napraviti problem s cijenama na tržištu nekretnina, pa čak i biti tužena zbog ulaska na tržišnu utakmicu, to ćemo tek vidjeti. Ali oni pričaju o nečem što uopće nije ni predviđeno GUP-om- naglašava Vasić.
Gradska uprava ne gleda širu sliku
Dotaknula se i kako kaže, “gomile gradskih zemljišta” koja su uknjižena na grad i koja su trebala biti dana u gospodarske svrhe poput zemljišta stare Zagrepčanke na kojem Tomašević obećava da će graditi socijalne stanove.
– Što su zapravo time napravili? Praktički u centru grada, gradska uprava namjerava graditi socijalne stanove, pri čemu privatni investitor, koji plaća iznimno visoku komunalnu naknadu, od koje se puni gradski proračun i financiraju projekti, više sigurno neće htjeti graditi nigdje u centru zato što mu grad ruši cijenu nekretnine. Što je izgleda intencija ove gradske uprave- kaže zastupnica
Dodaje da se takvim politikama zapravo smanjuje konkurentnost i priljev novih investicija pri čemu će pasti i priljev od komunalnih naknada u gradski proračun.
– Oni jednostavno ne sagledavaju širu sliku, a to vrlo često rade, donose ad hoc rješenja – kaže Dina Vasić.
Holding bi mogao imati velikih problema s likvidnošću
Neke od točaka na posljednjoj Skupštini bile su i izvješće o poslovanju Zagrebačkog Holdinga i ZET-a za 2024. godinu.
Gradska zastupnica upozorila je da Zagrebački Holding zapravo ne bi trebao djelovati kao klasična tržišna tvrtka i da on nikad nije ustrojen kao pravo Holding poduzeće kao što je to trebalo po primjeru Holdinga iz Beča.
Dodala je kako Holding ima jedan “fenomenalan ulaz žive love, gotovine”, od Grada Zagreba s kojom se prikazuje navodna poslovna uspješnost.
– Čisto primjera radi, Holding cijelo vrijeme prodaje natrag gradu Zagrebu zemljišta, pri čemu milijuni mjesečno izlaze iz gradskog proračuna i ulaze u Holding da bi se prikazala kvazi uspješnost Holdinga – kaže gradska zastupnica. Također pribojava se da će Holding imati velikih problema s likvidnošću pogotovo nakon što se počnu usvajati tužbe za protuzakonito dane otkaze.
– Jer ako svi zaposlenici koji su dobili otkaze u Holdingu u mandatu Tomislava Tomaševića na isti dan dođu na banku sa sudskim presudama kao ovršnim ispravama, Holding odlazi u default – tvrdi zastupnica.
Javni prijevoz bi trebao biti besplatan
Što se tiče ZET-a gradska zastupnica tvrdi da zagrebački javni prijevoznik treba ići u nenaplatu karata.
– Radila sam procjenu, a to sam već predložila gradonačelniku Tomašević i direktoru ZET-a, da gradski prijevoz bude besplatan zato što su trenutni troškovi održavanja aparata za poništavanje karata te samo printanje karata i kontrola naplate veći od cijelog prihoda od prodaje karata– tvrdi Dina Vasić i dodaje da bi ZET preživio i bez prodaje karata s obzirom na to da ionako živi od subvencija.
– Dakle javni prijevoz bi trebao biti besplatan i to nije nikakva populistička priča, nego je to čista zdravorazumski ekonomska priča- zaključuje Dina Vasić.