ZAČINI: Timijan ili majčina dušica – mirisni simbol mediteranske kuhinje!

2021-09-22-gastro-ZAČINI_timijan

Podrijetlom, timijan ili majčina dušica višegodišnja je zimzelena aromatična biljaka iz porodice metvica, daleki je rođak origana, pa i nije čudo da se tako odlično slažu i dominiraju u čuvenoj talijanskoj mješavini začina bez koje nema prave pašte.

Majčina dušica imaju kulinarsku, ljekovitu i ukrasnu uporabu, a u kulinarskoj uporabi jenajčešći Thymus vulgaris, autohtona mediteranska biljka koja svoje podrijetlo vuče iz srca Mediterana, s Levanta, gdje je je prvo kultivirana. Stari Egipćani koristili su majčinu dušicu za balzamiranje, antički Grci koristili su ga u svojim kupkama i palili kao tamjan hramovima, vjerujući da je izvor hrabrosti. Za širenje majčine dušice po cijeloj Europi najzaslužniji su Rimljani, koji su je koristili za pročišćavanje soba i davanje aromatičnog okusa siru i likerima. U europskom srednjem vijeku biljka je stavljana ispod jastuka kako bi pomogla snu i odagnala noćne more. Za to je razdoblje vezana i legenda da su majčinom dušicom žene darivale vitezove i ratnike, jer se vjerovalo da donose hrabrost nositelju. Majčina dušica je također korištena kao tamjan i stavljana je na lijesove tijekom sprovoda, jer je trebala osigurati prolaz u sljedeći život.

Timijan je jedan od osnovnih začina mediteranske kuhinje, osobito u najpoznatijoj gastro regiji Italije Toskani i francuskoj prijestolnici gastronomije Provansi.

Majčina dušica je jedan od rijetkih začina koji odgovara janjećem mesu, a isto je sjajna za pripremu mesa divljači, pačetine, guščijeg mesa i zečetine. Usput, fenomenalan je dodatak jeticama, a neizostavna je i pri izradi jetrene paštete, kao i ribljeg mesa.

Timijan se prodaje i svjež i osušen. Iako mu je sezona u ljeto, zahvaljujući suvremenim tehnologijama uzgoja, može se cijele godine naći svježega. Naravno da je svježi intenzvnijeg okusa, ali velika mana mu je da u tom obliku ne može izdržati duže od tjedan dana. Može se zamrzavati, ali gubi svoja najznačajnija svojstva.

Ovisno o tome kako se koristi u jelu, može se upotrijebiti cijela grančica ili ukloniti lišće, a stabljike odbaciti. Obično, kad recept navodi “hrpa” ili “grančica”, to znači cijeli oblik, a kad se navode žlice, znači sasušeno lišće. Zanimljivo je da je aroma sušenog timijana intenzivnija od svježeg jer timijan zadržava svoj okus pri sušenju bolje od mnogih drugih biljaka.

 

Gastro
Hrvatska