GASTRO: Hummus, umak ili pire od slanutka, svršen dip koji odgovara svakoj vrsti mesa, ali najbolji je uz vruću pogaču!

2021-11-27-gastro-MIX-hummus

Hummus je bliskoistočni, ali i mediteranski umak ili kao je to moderno reći, dip, dakle namaz ili slano jelo napravljeno od kuhanog i pasiranog slanutka pomiješanog sa tahinijem, limunovim sokom i češnjakom. Tahini, pak je običan sezam koji je pripremljen na način da ste prepržite sezam na tavici bez ikakve masnoće (naravno, bolje integralni, pomiješajte, dobro iz blendate a da biste dobili finu teksturu i kozistentnost dodajte par kapi kapi maslinova ulja) .

Njegovi osnovni sastojci – slanutak , sezam , limun i češnjak – kombinirali su se i jeli na Levantu od antičkih vremena, a slijedom toga i kod nas u Dalmaciji. Iako je regionalno stanovništvo masovno jelo slanutak i često ga kuhalo u varivima i drugim toplim jelima, dok se pire od slanutka jeo u boljim patricijskim kućama hladan s tahinijem (muakom od sezama), tradicija slanutka je polako jenjavala. No, posljednjih desetljenja ova super namirnica vraća nam se, sli ovoj put sa Zapada, u obliku industrijaliziranih proizvoda. I to po cijenama koje su, barem u malim pakiranjima, nevjerojatno više od cijana pojedinačnih sastojaka koje, najčešće, možete kupiti u istim trgovinama. Zato dobro promislite kad kupujete gotov hummus.

Zbog jednostavnosti priprave humus je već dugo glavna hrana Bliskog istoka, često se služi kao toplo jelo, s kruhom za doručak, ručak ili večeru. Svi sastojci humusa su lako dobavljivi, što dodatno povećava dostupnost i popularnost jela. On jednostavno, ne poznaje političke ili vjerske granice. Tako u Palestini humus se obično ukrašava maslinovim uljem, listovima mente , paprikom i peršinom. Srodno jelo popularno u Palestini i Jordanu je laban ma ‘hummus (“jogurt i slanutak”), koji koristi jogurt umjesto tahinija i maslac umjesto maslinovog ulja i prelijeva se komadićima prepečenog kruha.

Također, on je uobičajeni dio svakodnevnih obroka u Izraelu. Napravljen je od sastojaka koji se, slijedeći Kashrut (židovski prehrambeni zakon), može kombinirati i s mesnim i mliječnim obrocima. Židovski imigranti u Europu donijeli su svoje jedinstvene varijacije, poput humusa s prženim patlidžanom i kuhanim jajima koja su pripremali irački Židovi, te Hasa Al Hummus, juha od slanutka koju preferiraju Marokanci. Jemenska četvrt Tel Aviva poznata je po humusu s tradicionalnim skhug ljutim umakom. U novije vrijeme afrički imigranti donijeli su specijalitete poput sudanskog Humusa Darfura, s jajima, rajčicama i ribanim sirom. Humus je, također jedno od najpopularnijih i najpoznatijih od svih sirijskih jela, a njihova je dijaspora popularizirala humus zajedno s drugim jelima kao što su falafel , kibbeh i tabbouleh.

Na Cipru , humus je dio lokalne kuhinje i ciparskih Turaka i ciparskih Grka zajednice u kojima se naziva humoi.

I za kraj pripe o hummusu jedan rekord. U svibnju 2010. godine, oboren je Guinnessov svjetski rekord za najveće humus jelo svijetu, koje je spravljeno u Libanonu . Pobjedničko jelo, koje je kuhalo 300 kuhara u selu al-Fanar, blizu Bejruta , težilo je približno 10.450 kilograma, što je više nego dvostruko više od težine prethodnog rekorda. Prema lokalnim medijima, recept je uključivao osam tona kuhanog slanutka, dvije tone tahinija, dvije tone limunovog soka i 70 litara maslinovog ulja.

 

Sastojci :

400 g kuhanog slanutka (konzerva)
1,2 dl maslinova ulja
3 česena češnjaka
1 kom limun
3 žlice tahini kreme
sol, papar

 

Način priprave:

Ovaj kremasti, bogat humus napravljen je od samo pet sastojaka i gotov je za 10 minuta. Poslužite s hrskavim sezonskim povrćem ili toplim kruhom.

Možete koristiti suhi slanutak no njega treba pustiti preko noći da nabubri i minimalno dva puta kuhati. Puno je jednostavnije iskoristiti konzervirani, već obrađeni. Slanutak dobro isperite u cjedilu pod hladnom tekućom vodom. Ubacite u veliku zdjelu procesora hrane zajedno sa 60 ml ulja i miješajte dok ne postane gotovo glatko. Dodajte češnjak, limun i tahini uz 30 ml vode. Zatim ponovno kratko blendanje oko par minuta, sve dok dok humus ne postane gladak i svilenkast.

Ako vam se čini pregusto, dodajte malo vode, želite li “masniji”, činite to s uljem. Začinite i prebacite u zdjelu. Na gornji dio humusa pokapajte preostalo ulje. Poslužite s hrskavom pogačom ili tostirajte običan kruh ili običnim somunom, ali za istu namjenu može poslužiti i čips ili tortilja.

Osim kao namaz, hummus je izvrstan prilog mesnim okruglicama, piletini sa žara, ribi, praktički svim vrstama mesa ali i povrću, osobito onom pečenom na maslacu.

Gastro
Hrvatska