Zurovec najavio milijunska ulaganja: Grad se ne mjeri kvadratima, nego načinom na koji funkcionira svaki dan
Rekonstrukcija čvora Rakitje vrijedna 10,5 milijuna eura, sanacija autoceste A3 od Bregane do Jankomira te proračunski suficit veći od 15,6 milijuna eura postavljeni su kao ključni pokazatelji, kako kaže Dario Zurovec, razlike između upravljanja i improvizacije u razvoju Svete Nedelje.
Ulazi u grad kao ogledalo politike
Gradonačelnik Svete Nedelje Dario Zurovec promet je postavio kao prvu i posljednju sliku grada koju vide građani i posjetitelji, naglašavajući da su glavni pravci često izvan izravne nadležnosti gradske uprave, ali presudni za svakodnevni život.
– Često kažem da se grad ne mjeri samo kvadratima i brojem stanovnika, nego načinom na koji funkcionira svaki dan. Po tome se vidi vodi li se grad stihijski ili planski – poručio je Dario Zurovec, ističući da je Sveta Nedelja danas, prema njegovim riječima, primjer planskog rasta, infrastrukturno, financijski i organizacijski.
Autocesta A3 i čvor Rakitje u fokusu
Najvažniji projekt za grad, prema riječima gradonačelnika, rekonstrukcija je i dogradnja čvora Rakitje na autocesti A3, procijenjene vrijednosti 10,5 milijuna eura. Time Sveta Nedelja dobiva drugi puni izlaz s autoceste, što se opisuje kao strateški iskorak za promet, gospodarstvo i svakodnevne migracije građana. Ponude za taj projekt otvorene su 8. siječnja 2026., a rok izvođenja radova postavljen je na 18 mjeseci, čime se, kako je naglašeno, projekt prebacuje iz faze najave u fazu konkretne realizacije.
U sklopu istog investicijskog ciklusa predviđena je i sanacija kolnika na dionici A3 od Bregane do Jankomira, vrijedna 16 milijuna eura, s rokom izvođenja od 360 dana, kao i dogradnja zagrebačke obilaznice trećim voznim trakom, čime bi se trebale smanjiti gužve i povećati sigurnost prometa.
– Svjestan sam da će tijekom radova biti zastoja i nervoze, ali govorimo o zahvatima koje čekamo desetljećima i koji dugoročno rješavaju problem – rekao je Dario Zurovec, uz napomenu da su ključni tenderi Hrvatskih autocesta već raspisani te da se projekti ne zadržavaju na razini političkih najava.
Proračun, suficit i oročena sredstva
Paralelno s infrastrukturnim ciklusom, u središte izlaganja stavljeno je i financijsko stanje grada. Proračun Svete Nedelje za 2026. godinu iznosi 53,4 milijuna eura, dok je 2025. označena kao financijski najuspješnija godina u povijesti grada. Ostvaren je, kako je navedeno, značajan suficit koji se ne drži neiskorištenim, nego se dio sredstava oročava.
Na računu Grada nalazi se višak iz prethodne godine u iznosu većem od 15,6 milijuna eura, a samo na kamatama ostvareno je oko 20.000 eura prihoda. Taj se novac, prema gradonačelnikovim riječima, koristi za fleksibilno financiranje mjera poput stipendija, hitnih ulaganja i novih projekata.
– Dok se neki zadužuju da bi preživjeli tekuću godinu, mi planiramo nekoliko godina unaprijed – poručio je Dario Zurovec, naglašavajući da takav pristup omogućuje kontinuirana ulaganja u infrastrukturu, obrazovanje, sport i rad udruga.
Gospodarstvo i suradnja sa Županijom
Stabilnost gradskog proračuna povezana je i s lokalnim gospodarstvom, koje je opisano kao snažan izvor prihoda i novih vrijednosti. Dodatna sredstva dolaze sa županijske razine, a suradnja sa Zagrebačkom županijom, kako je istaknuto, rezultirala je nizom projekata, od sportskih dvorana i dogradnji škola do novih javnih sadržaja.
U isto vrijeme, u tijeku su i lokalni zahvati poput uređenja gradskog centra, dovršetka dvorca kao kulturno-povijesnog projekta te izgradnje i dogradnje sportskih dvorana i školskih objekata u Strmcu, Rakitju i Kerestincu. Posebno je spomenuta obnova dvorane „Čičak“, koja bi, uz rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, trebala osigurati dugoročnu stabilnost za udruge i sportaše.
Između politike i projekata
Za kraj gradonačelnik se osvrnuo i na politički kontekst, poručujući da su kritike i, kako je naveo, pokušaji omalovažavanja dio svakodnevice javnog djelovanja.
– Kad nemate plan, onda vam preostaje cirkus. Kad nemate rezultate, onda tražite krivca – rekao je Dario Zurovec, ističući da se Sveta Nedelja, prema njegovoj ocjeni, vodi projektima, brojkama i odlukama, a ne političkim prepucavanjima.
Grad je, zaključeno je, danas financijski stabilan i sve poželjniji za život i rad, a građanima je upućena poruka da gradilišta i prometne kolone promatraju kao znak da se, umjesto zastoja, odvija proces izgradnje i promjene.