Zeleno-lijevi blok traži osnivanje nacionalnog odbora za praćenje sankcija Rusiji i Bjelorusiji

Odbor bi imao 11 članova, od čega bi ih šest bilo iz redova vladajućih a pet iz oporbe
Zagreb: Sandra Benčić i Bojan Glavašević obratili se medijima Patrik Macek/PIXSELL

Zastupnici Kluba Zeleno-lijevog bloka traže osnivanje nacionalnog odbora za praćenje sankcija Rusiji i Bjelorusiji, rekavši da se mora identificirati i nadzirati poslovne i privatne subjekte, čiji kapital predstavlja utjecaj Putinovog režima na naše gospodarstvo i politiku.

Predsjednica saborskog Kluba Zeleno-lijevog bloka Sandra Benčić objasnila je da bi taj odbor imao bi status saborskog radnog tijela, a zadaća bi mu bila pratiti provedbu sankcija prema Rusiji i Bjelorusiji, njihovim pojedinim državljanima kao i pravnim osobama i drugim subjektima vezano uz rusku agresiju na Ukrajinu.

Odbor bi, predlaže, imao 11 članova, od čega bi ih šest bilo iz redova vladajućih a pet iz oporbe. Predsjedavajući odbora bio bi iz redova opozicije. Imao bi ovlast, kaže Benčić, ne samo nadzirati i ocjenjivati sve vezano uz sankcije, već i dužnost na temelju prikupljenih informacija o provedbi sankcija i utjecaju ruskog kapitala u Hrvatskoj, izvještavati Sabor jedanput u minimalno dva mjeseca.

Uz to, takav nacionalni odbor imao bi “ovlast na svoje sjednice pozivati predstavnike državnih i javnih tijela, kao i privatne pravne osobe i pojedince od interesa za rad odbora te koji bi bili dužni se odazvati na poziv nacionalnog odbora”.

– Smatramo da bi sve političke opcije koje se zalažu za smanjenje ruskog utjecaja u Hrvatskoj i EU, posebno u kontekstu agresije na Ukrajinu, trebale podržati ovaj prijedlog kako bismo osigurali dosljednu primjenu sankcija. U prvom redu bi ovaj prijedlog trebali podržati svi iz vladajuće većine, a posebno premijer Plenković, izjavila je Benčić.

Domovinski pokret traži beskamatne zajmove za poljoprivrednike

Domovinski pokret pozvao je Vladu da omogući poljoprivrednicima beskamatne zajmove, regulira cijenu plavog dizela i smanji PDV na repromaterijale i energente, kako bi mogli izaći na kraj s brojnim poskupljenjima.

“Najskuplja sjetva u povijesti hrvatske države” mogla bi dovesti do sloma hrvatske poljoprivreda i pada životnog standarda građana, a s obzirom na to da Vlada nije zaštitila poljoprivrednike od poskupljenja repromaterijala i energenata, njima više nije rentabilno proizvoditi osnovne namirnice, upozorio je DP.

– Mjere koje predlažemo su nadoknada razlike cijene goriva i repromaterijala, beskamatni zajmovi, dodatno smanjenje PDV-a na repromaterijal i energente, kao i regulacija cijene plavog dizela, što ne bi trebao predstavljati veliki problem za Plenkovića i njegovu Vladu, kaže DP.

Zbog nedostatka plavog dizela poljoprivrednici su, u jeku sjetva pšenice i ječma, primorani točiti obični dizel koji će, prema najavama, od sutra koštati 13,44 kune po litri, upozoravaju iz saborske oporbene stranke. Podsjećaju da na gorivo u Hrvatskoj država uzima gotovo sedam kuna po litri, a krivce za neizvjesnu financijsku situaciju poljoprivrednih proizvođača vide u aktualnoj Vladi i Ministarstvu poljoprivrede.

Hrvatska
Politika