Zakon o pomorskom dobru upućen u drugo čitanje
Uz negodovanje oporbe i pozive da se povuče iz procedure, Hrvatski sabor u drugo saborsko čitanje uputio je prijedlog Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama.
Oporbeni su zastupnici uoči glasovanja pozvali još jednom na povlačenje iz procedure prijedloga tog zakona tvrdeći da je nejasan, nedorečen, neprihvatljiv i opasan. Tvrde dio plaža koje su sada javne više neće biti javne.
Protiv zakona je stručna i zainteresirana javnost, vratite ga na doradu a ne da se gura na silu, pozvali su Davor Dretar (Klub DP-a ) i Emil Daus (Klub IDS-a). I Anka Mrak Taritaš (Klub Centra i GLAS-a) kazala je da zakon nije zaslužio podršku u prvom čitanju. Treba ga raditi ispočetka jer s njime nered rješava novim neredom. Loše mijenjati drugim lošim nije rješenje, smatra također Katica Glamuzina (Klub Socijaldemokrati).
Peđa Grbin (Klub SDP-a) rekao je da u zemlji koja je ovisna o turizmu Zakon o pomorskom dobru je tema svih tema i nisu se bez razloga svi digli protiv njega. Katarina Peović (Klub HSS-a i RF-a ) kazala je da je zakon početak i temelj monetizacije javnog dobra odnosno pomorskog dobra koje predstavlja trećinu Hrvatske. Ivana Kekin (Kub zeleno-lijevog bloka) ocijenila je da se radi o “zakonu opasnih namjera”, a Marija Selak Raspudić (Klub MOST-a) tvrdi da je zakon štetna i podsjeća da je Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti odbacila taj zakon i zatražila da se napiše novi.
Zakon treba ići u drugo čitanje usprkos željama oporbe da se to ne dogodi, stava je Josip Borić (Klub HDZ-a) koji ističe da se zakonom želi nakon 20 godina urediti nered na pomorskom dobru. Pozvao je oporbu da ne politizira i ne straši ljude.
Devet zastupnika oporbe govorilo je o zakonu a od njih niti jedan nije s mora, primijetio je Andro Krstulović Opara (HDZ) nakon čega je predsjednik Sabora Gordan Jandroković odredio stanku kako bi smirio atmosferu.
U drugo saborsko čitanje upućene su i izmjene Zakona o vodama te Zakona o rudarstvu.
Izmijenjen Zakon o osiguranju radničkih tražbina
Hrvatski sabor većinom je glasova izmijenio Zakon o osiguranju radničkih tražbina kojima se, uz ostalo, proširuje pristup zaštite radnicima kojima je radni odnos prestao 12 mjeseci prije otvaranja stečajnog postupka te produljuje razdoblje isplate minimalnih plaća sa sadašnja tri na pet mjeseci prije otvaranja stečaja. Izmjenama se također stečajnim upraviteljima propisuje obveza za otvaranje posebnog namjenskog računa za isplatu radničkih tražbina u slučaju kad se otvoreni stečajni postupak ne provodi a poslodavac ima zaposlene radnike.
Sabor je donio i novi Zakon o hrani te izmijenio Zakon o obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu. Prvim se, uz ostalo, uspostavlja nacionalna kontaktna točka za suzbijanje prijevara, Državni inspektorat, te nacionalni sustav za suzbijanje prijevara u hrani koji čine ministarstva zdravstva, poljoprivrede, unutarnjih poslova i financija te Državni inspektorat.
Izmjenama Zakona o obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu (OPG) utvrđuju se uvjeti za bavljenje poljoprivredom i s njom povezanim dopunskim djelatnostima, nositelja OPG-ova. Propisuju se i uvjeti pod kojima OPG zakonito obavlja internetsku trgovinu.
Potvrđeno je i nekoliko ugovora, među ostalim Ugovor o osnivanju Europskog stabilizacijskog mehanizma (ESM) i sporazuma o izmjeni tog Ugovora. Osim toga, Sabor je potvrdio da se za članove Vijeća za elektroničke medije (VEM) ponovno, na pet godina, imenuju Anita Malenica i Davor Marić te kao novi član Željko Topić.
Izglasao je i Nacionalnu strategije djelovanja na području ovisnosti za razdoblje do 2030., te da se 1. ožujka proglasi “Danom podizanja svijesti o endometriozi u Hrvatskoj”. Osim toga , Sabor je usvojio plan usklađivanja zakonodavstva Hrvatske s pravnom stečevinom Europske unije za 2023., kojim se predviđa donošenje ukupno 35 zakona.