Zagrepčani masovno mijenjaju adresu prebivališta: Evo zbog čega

Porez na nekretnine promijenio je štošta u Hrvatskoj, a ono što se na prvu vidi su brojke. MUP ima podatke kako je u ožujku ove godine čak 73 posto više građana promijenilo adresu stanovanja u odnosu na isti mjesec lani. Prebivalište je promijenilo 18.624 ljudi, piše Večernji.
– Vjerojatno je porez na nekretnine glavni razlog ovako velikog broja prijava novih prebivališta u ožujku. No, važno je napomenuti kako sama prijava adrese bez stvarnog boravka tamo neće biti dovoljna za oslobođenje od tog poreza, upozorava Ivan Čevizović, predsjednik Hrvatske udruge poreznih savjetnika.
Dokaz da se stanovi masovno koriste za najam
Premijer Andrej Plenković kaže da zemlja ide u pravom smjeru i da je cilj da se više stanova iznajmljuje dugoročno, a manje kratkoročno. Agenti za nekretnine primjećuju porast broja stanova koji prelaze iz turističkog u dugoročni najam.
No, pune ruke posla ima i Porezna uprava, a koliko je građana predalo zahtjev za prijavu ili oslobađanje od poreza na nekretnine znat će se do kraja lipnja. Lažno prijavljivanje može rezultirati kaznama do 6630 eura, prema Zakonu o lokalnim porezima.
Masovna promjena prebivališta dokaz je da se stanovi masovno koriste za najam, kažu iz građanske inicijative Stanari zajedno. U ponedjeljak će Vladi i Saboru upiti dopis u kojem će tražiti hitnu izradu registra apartmana u stambenim zgradama.
– I da u tom registru točno i taksativno piše – koliko ima apartmana, na kojim mjestima, tko su vlasnici, tko su od njih državljani hrvatske, a tko su stranci. Isto tako u tom registru treba pisati i koliko koja osoba ima apartmana – jer mi imamo situaciju gdje jedna osoba ima po 10 i 20 apartmana. Tražimo da sve bude transparentno – objašnjava za RTL Danas članica građanske inicijative Stanari zajedno Žaklina Jurić.