Vatreni na Poljudu slavili tek tri puta

Hrvatska je ukupno u Splitu odigrala 15 utakmica, ostvarila je tri pobjede, sedam remija i pet poraza
nogometna reprezentacija hrvatske Ivo Čagalj/PIXSELL

Ogled protiv Rusije bit će 16. utakmica hrvatske nogometne reprezentacije u Splitu, a do sada su Vatreni samo tri puta slavili na Poljudu.

U prve tri službene utakmice Hrvatska je na Poljudu remizirala protiv Italije (1-1), Danske (1-1) i Slovenije (3-3). Uslijedilo je šest prijateljskih utakmica pri čemu smo ostvarili tri neodlučena ishoda (Hrvatska – Španjolska 0-0, Hrvatska – Poljska 0-0, Hrvatska – Brazila 1-1), te tri poraza (Hrvatska – Danska 0-1, Hrvatska – Njemačka 1-2, Hrvatska – Nizozemska 0-3).

Prvu pobjedu u Splitu Hrvatska je ostvarila u lipnju 2011. protiv Gruzije u kvalifikacijama za EURO 2012. i to u svom tek desetom pokušaju na Poljudu. U prvih devet susreta Vatreni su ostvarili šest remija i tri poraza. Bila je to prva službena utakmica u Splitu nakon čak 14 godina. Od 1997. godine Vatreni na Poljudu nisu odigrali službenu kvalifikacijsku utakmicu za neko veliko natjecanje. U tom periodu u Splitu je odigrano tek šest prijateljskih susreta.

Poljud je napokon “pao” u lipnju 2011., a Hrvatska je slavila sa 2-1. No, niti tada nije bilo lako. Gruzija je povela u 18. minuti preko Jaba Kankava. Izjednačio je Mario Mandžukić u 76. minuti, a dvije minute kasnije Nikola Kalinić je zabio za pobjedu.

Nakon Gruzije čekali smo osam godina na novo slavlje na Poljudu, no u tom razdoblju Vatreni praktički nisu niti igrali u Splitu. U listopadu 2019. Hrvatska je pobijedila Mađarsku sa 3-0 u dvoboju kvalifikacija za EURO 2020. Strijelci su bili Luka Modrić (5) i Bruno Petković (24, 42).

Posljednje slavlje vidjeli smo u rujnu ove godine u kvalifikacijama za SP 2022. kada su Dalićeve trupe porazile Sloveniju sa 3-0. Strijelci su bili Livaja (33), Pašalić (66) i Vlašić (90+4).