Usred rasprave o vrtićima Blažinović upitao vijećnike: Stvarno mislite da nam nije u interesu otvoriti vrtić?

Iz cijele ove rasprave stječem dojam da netko smatra kako gradskoj izvršnoj vlasti nije u interesu otvoriti vrtić. Stvarno mislite da nam to nije u interesu?, upitao je zamjenik gradonačelnika Kruno Blažinović na sjednici Gradskog vijeća, odbacivši bilo kakve insinuacije da gradska uprava ne čini dovoljno kako bi osigurala upisnu dostupnost za djecu u Dugom Selu.
– Poduzimamo apsolutno sve u skladu sa zakonom. Mislim da je upravo gradonačelniku najviše u interesu da se taj vrtić otvori, i vjerujte mi, ne bi nam trebao ovakav tip rasprava da je to moguće riješiti preko noći – dodao je, uz napomenu da je doista neozbiljno i, kako je rekao, “smiješno”, sugerirati da Grad ne želi otvoriti vrtiće.
Osim o javnim, govorio je i o privatnim vrtićima.
– Privatni vrtići su privatne firme. Oni mogu doći i reći: mi zatvaramo. I što onda? – upozorio je.
Zamjenik gradonačelnika tijekom rasprave odgovorio je i na konkretne kritike vijećnika, među ostalim vezane uz dugoročno planiranje, subvencije i gospodarsku logiku poslovanja dječjih vrtića.
Dugo Selo trenutno grad s najvećim prirodnim prirastom u Hrvatskoj
Naglasio je da gradska uprava ne može u potpunosti upravljati dinamikom rasta Dugog Sela, posebno kad se uzme u obzir da građevinske dozvole izdaje županijski ured.
– Da vas je prije deset godina netko pitao koliko će Dugoselaca biti danas, što biste mu odgovorili? Prije potresa, tko je mogao predvidjeti koliki će broj novih obitelji doseliti? – upitao je retorički Blažinović, pojašnjavajući kako je Dugo Selo trenutno grad s najvećim prirodnim prirastom u Hrvatskoj.
Istaknuo je i konkretan podatak: ove godine Grad bilježi 45 više novorođene djece u odnosu na isto razdoblje prošle godine, što, kako je rekao, ni najbolji stručnjaci nisu mogli predvidjeti.
-Koji bi to Nostradamus trebao biti da to zna? – dodao je slikovito.
Govoreći o privatnim vrtićima, Blažinović je upozorio da Grad ne može kontrolirati njihovu poslovnu politiku.
– Mi im dignemo subvenciju, a oni za dva tjedna ponovno dignu cijene. Oni mogu doslovno raditi što hoće. Na to ne možemo utjecati – poručio je, podržavši raniji prijedlog da se subvencije revidiraju, ali uz zaštitu roditelja.
U svom završnom obraćanju, osvrnuo se i na ograničenja gradskog proračuna;
– Kao i u svakoj kući, znamo koliko se možemo rastegnuti. Bili bismo najsretniji da možemo odmah izgraditi 20 vrtića i zaposliti sve potrebne odgojiteljice, ali nemamo tu mogućnost. Sve se mora raditi u okviru proračuna – istaknuo je, dodavši kako Grad pokušava aktivno pratiti tempo rasta, ali ne može ignorirati financijsku stvarnost.