Thompson će dobiti račun od MUP-a, Škoro ga jednom nije platio: Evo što će mu zaračunati

Istaknuli su kako je riječ o najvećem javnom okupljanju u Hrvatskoj koje predstavlja veliki izazov. O visini troškova za sada je teško nagađati, no oni su propisani te se cijena jednog sata rada policijskog službenika ili angažmana policijske opreme množi s brojem odrađenih sati.
Prema posljednjim javno dostupnim podacima radni sat interventnog policajca stajao je oko 7,5 eura, no izvjesno je da su cijene sada narasle. Za sada je poznato da će na osiguranju koncerta biti angažirano 14.370 ljudi, među kojima: 6523 policajca, 4993 redara, 70 profesionalnih vatrogasaca te 26 timova hitne pomoći.
Na Bundeku će biti angažirani spasioci, ronioci i policijska plovila, dok će na Velesajmu biti oformljen Centar za hitne medicinske intervencije s 400 kreveta, a još oko 50 kreveta bit će postavljeno na Bundeku, piše Index.

FOTO: Marko Perković Thompson
Dva heliodroma
Uz to, u paviljonu 25 na Velesajmu bit će uspostavljena improvizirana policijska postaja za prijavu izgubljenih, ukradenih stvari ili u slučaju bilo kakvih problema.
Osiguranje obuhvaća i dva heliodroma: jedan na Velesajmu i jedan između Savskog nasipa i rijeke Save, za prihvat medicinskih i policijskih helikoptera.
Ranije smo već javljali i o mjerama koje će provoditi Grad Zagreb – od javnog gradskog prijevoza do angažmana djelatnika Čistoće. I dok Grad Zagreb i Zagrebački holding nisu na upit Indexa odgovorili na koji će način naplatiti svoje dodatne usluge, Ravnateljstvo policije i Ministarstvo zdravstva jučer su dali podatke na osnovi kojih će se izrađivati fakture za organizatora.

Luka stanzl/PIXSELL
Kako se naplaćuje trošak?
– Prema Zakonu o javnom okupljanju organizator mora nadoknaditi sav onaj angažman koji je izvan redovnih aktivnosti na osiguranju. Zato je organizator sklopio ugovor s Policijskom upravom zagrebačkom. Naplata ide nakon obavljenog osiguranja i to za sve one mjere koje su izvanredno poduzete da ovo javno okupljanje prođe u redu, objasnio je zamjenik ravnatelja policije Damir Barić.
Državna tajnica Ministarstva zdravstva Marija Bubaš rekla je da će se usluge medicinskih timova naplatiti na isti način kao usluge policijskih. Inače, Ministarstvo unutarnjih poslova nerijetko je imalo problema s naplatom troškova osiguranja, posebno od sportskih klubova. Neplaćeni iznosi postali su milijunski, pa je MUP redovito pokretao postupke na trgovačkim sudovima kako bi se naplatio.
Uz tužbe prilagali su detaljne troškovnike – broj angažiranih policajaca po rodovima i detaljnu satnicu. U tim sudskim postupcima klubovi su se pokušavali izvući tvrdeći kako MUP-ove računice nisu točne. Bit će zato zanimljivo vidjeti kako će proteći naplata osiguranja Thompsonova koncerta.

Sanjin Strukić/PIXSELL
Škoro nije platio
Sudski problem s dugom za troškove osiguranja imao je prije nekoliko godina i Miroslav Škoro, odnosno organizator njegova koncerta u Splitu u prosincu 2016. godine.
Nakon što su MUP-u ostali dužni nešto više od 4.000 tadašnjih kuna, završili su u ovršnom procesu na Trgovačkom sudu u Zagrebu. Spor je u međuvremenu pravomoćno riješen.
Dugove je MUP morao tražiti preko suda i za osiguranje Ultra Europe festivala 2016., te od organizatora Rujanfesta održanog iste godine.