Sve više nepušača obolijeva od raka pluća: Znanstvenici otkrili zabrinjavajuće uzroke ove teške bolesti

Novo istraživanje pokazalo je da zagađenje i tradicionalni kineski biljni lijekovi mogu doprinijeti nastanku raka pluća kod ljudi koji nikako ne konzumiraju duhan ili ga jako rijetko konzumiraju.
Bolest pušača
Rak pluća se dugo smatrao bolešću pušača, no kako je upotreba duhana opala u mnogim dijelovima svijeta, pojavio se zabrinjavajući problem: rak pluća kod osoba koje nikada nisu pušile je u porastu. Ova vrsta raka pogađa žene, osobito one azijskog podrijetla, i češće se pojavljuje u istočnoazijskim nego u zapadnim zemljama, prenosi N1.
Istraživanje objavljeno u znanstvenom časopisu Nature vodili su istraživači sa Sveučilišta Kalifornija u San Diegu i Nacionalnog instituta za rak (NCI), koji je dio Nacionalnog instituta za zdravlje (NIH).
– Primjećujemo ovaj zabrinjavajući trend u kojem sve više osoba koje nikada nisu pušile obolijeva od raka pluća, ali nismo znali zašto. Naše istraživanje pokazuje da je zagađenje zraka usko povezano s istim vrstama mutacija DNK koje inače povezujemo s pušenjem, rekao je jedan od autora studije, Ludmil Alexandrov.
Razdvajanje podataka
Maria Teresa Landi, također jedna od autorica istraživanja, izjavila je da većina prethodnih istraživanja o raku pluća nije razdvajala podatke pušača i nepušača, što je ograničilo uvid u moguće uzroke ove bolesti.
– Osmislili smo istraživanje kako bismo prikupili podatke od osoba koje nikada nisu pušile i koristili genomiku kako bismo pratili koje izloženosti mogu uzrokovati ovakve vrste raka, dodala je.
Tim je analizirao rak pluća kod 871 osobe koja nikada nije pušila, a žive u 28 regija s različitim razinama zagađenja zraka diljem Afrike, Azije, Europe i Sjeverne Amerike. Koristeći sekvenciranje cijelog genoma, istraživači su identificirali različite obrasce DNK mutacija, poznate kao mutacijski potpisi.
Kombinirajući ove genomske podatke s procjenama zagađenja, istraživači su uspjeli procijeniti dugoročnu izloženost pojedinaca zagađenju zraka. Otkrili su da osobe koje nikada nisu pušile, a žive u zagađenijem okruženju, imaju znatno više mutacija u tumorskom tkivu pluća – osobito mutacija pokretača, koje izravno potiču razvoj raka i specifičnih mutacijskih potpisa.
Osim zagađenja zraka, identificiran je još jedan rizik: aristolohinska kiselina – kancerogen koji se nalazi u nekim tradicionalnim kineskim biljnim pripravcima. Specifičan mutacijski potpis povezan s aristolohinskom kiselinom pronađen je gotovo isključivo u slučajevima raka pluća kod osoba s Tajvana koje nikada nisu pušile.
– Ovo otvara novu zabrinutost u vezi s time kako tradicionalni lijekovi nenamjerno mogu povećati rizik od raka, izjavila je Landi.