MUTNA POSLA

Slovenska tvrtka širi se na Hrvatsku usprkos optužbama za nezakonito zbrinjavanje otpada

Slovenska tvrtka Kostak d.d., sa sjedištem u Krškom, našla se u središtu skandala zbog sumnji na nezakonito zakopavanje otpada u vodozaštićenom području Slovenije. Unatoč tome, grupa aktivno širi poslovanje na hrvatsko tržište. Kostak, koji djeluje kroz mrežu od 13 poduzeća, ostvario je 2023. godine konsolidirane prihode veće od 150 milijuna eura te zapošljava 700 radnika
slovenska tvrtka optužba nezakonito zbrinjavanje otpada Kostak Emica Elvedji/PIXSELL

U siječnju 2025., slovenska policija započela je istragu o mogućem nezakonitom zakopavanju otpada na području centra za gospodarenje otpadom Kostak u Spodnjem Starom Gradu. Prema izvještajima portala necenzuirano.si, fotografije iz ožujka prikazuju duboke iskopine ispunjene otpadom u području podzemnog vodonosnika, ključnog za opskrbu pitkom vodom. Tvrtka, na čelu s Miljenkom Muhom, odbacila je optužbe, kao i inspektorica zaštite okoliša, koja nije pronašla nepravilnosti tijekom nadzora.

Međutim, mediji su objavili dokaze koji pobijaju neke tvrdnje Kostaka i ukazuju na moguće propuste u inspekcijskom nadzoru. Policija je protiv dvije odgovorne osobe podnijela kaznenu prijavu još 2023. godine zbog uništavanja okoliša, a istraga je proširena nakon anonimnih dojava i požara na odlagalištu otpada krajem iste godine.

Ulazak na hrvatsko tržište

Unatoč problemima u Sloveniji, Kostak proširuje poslovanje kroz svoju podružnicu u Zagrebu, Kostak-graditeljstvo, tehnologija, sirovine d.o.o.. Prema izvješćima, kamioni Kostaka sudjelovali su u zbrinjavanju velike količine biootpada nakon oluje u srpnju 2023., iako tvrtka nema dozvolu za gospodarenje otpadom u Hrvatskoj.

Također, Kostek je u prosincu 2023. godine dobio natječaj za izgradnju Regionalnog centra za gospodarenje otpadom Piškornica. RCGO-a Piškornica je u općini Koprivnički Ivanec, kilometar od najbližeg naselja Pustakovca i osam kilometara sjeverno od centra Koprivnice, a pokrivat će područje četiri najsjevernije županije – Međimurske, Koprivničko-križevačke, Varaždinske i Krapinsko-zagorske. Taj projekt vrijedan je 120 milijuna eura.

Osim toga, kako doznajemo iz pouzdanih izvora, Kostak se javio na natječaj Zagrebačkog holdinga za zbrinjavanje otpada, vrijedan 78,8 milijuna eura, raspisan u studenom 2024. godine. Josip Pavlović iz udruge Ekologija grada upozorava na mogućnost da zagrebački otpad završi nezakonito zakopan, kao što je navodno bio slučaj u Sloveniji.

– Upoznati smo s velikom aferom koja potresa Sloveniju. Očito je da zagrebački kaos u gospodarenju otpadom postao pravi mamac za mutne igrače iz inozemstva te se samo možemo nadati da i zagrebački otpad neće završavati nezakonito zakopan u vodozaštićenom području kao što je to slučaj u Slovenije – rekao je Pavlović.

Naličje uspjeha

Kostak je dosad bio poznat po ekološki odgovornom poslovanju, uključujući vlastiti Centar za gospodarenje otpadom otvoren 2012. godine, koji uspješno obrađuje otpad i smanjuje odlaganje na deponije na manje od 2 %. No, nedavne optužbe narušile su ugled tvrtke i postavile pitanje jesu li poslovni uspjesi ostvareni na račun okoliša.

Policija u Sloveniji nastavlja istragu, dok bi hrvatska javnost razvoj događaja trebala pratiti s oprezom. Pogotovo ako uzmemo u obzir da RCGO Piškornica pokriva područje s oko pola milijuna stanovnika u 110 gradova i općina. Ostaje vidjeti hoće li Kostak, usprkos optužbama, osigurati unosne poslove u Hrvatskoj ili će suočavanje s pravnim posljedicama u Sloveniji narušiti njihovu ekspanziju.

Aktualno
Hrvatska