Rudarska greblica dobila oznaku zemljopisnog podrijetla
Rude, to maleno mjesto pokraj Samobora najpoznatije je po rudarskoj greblici, odnosno tankom komadu gibanice koji su za vrijeme boravka u rudniku jeli rudari. Ovaj nadaleko poznat kulinarski proizvod dobiva se od pečenoga, ručno valjanog tankog tijesta od pšeničnoga brašna, svinjske masti ili margarina, suncokretovog ulja, mlijeka, jaja, maslaca, kiseloga vrhnja, soli, svježeg kvasca, šećera i vode, punjenog nadjevom od svježega kravljeg sira u koji se mogu dodati mljeveni orasi, špinat, blitva, kopriva, poriluk, metvica ili naribana mrkva.
Još 2007. godine rudarska greblica je uvrštena na listu zaštićenih nematerijalnih kulturnih dobara Republike Hrvatske, da bi nedavno ovaj proizvod dobio i oznaku zemljopisnog podrijetla. Ovom oznakom propisano je da se Rudarska greblica, prema utvrđenim i zaštićenim pravilima, može proizvoditi samo u Rudama te okolnim naseljima – Cerju, Kotarima, Braslovju, Prekrižju Plešivičkom i Manjoj Vasi.
Najzaslužnija dobivanje oznake zemljopisnog podrijetla je Udruga „Rudarska greblica“, a jedini certificirani proizvođač ovoga kolača za sada je pekarnica „Nikl“.
-Daljnja želja nam je zaštita greblice na europskoj razini- rekao je predsjednik Udruge, Andreas Nikl istaknuvši da svi oni koji sada na zaštićenom geografskom području žele proizvoditi rudarsku greblicu i stavljati je na tržište moraju sklopiti ugovor s certifikacijskim tijelima ovlaštenima od Ministarstva poljoprivrede.