Revizori traže uredniju nabavu, Beroš odbija

Nijedno od tri ministarstva koja je prošle godine “pročešljao” Državni ured za reviziju nije uspjelo dobiti bezuvjetnu ocjenu revizora – resori obrazovanja, poljoprivrede i zdravstva dobili su “uvjetnu” ocjenu usklađenosti poslovanja zbog niza nepravilnosti
vili beroš Patrik Macek/PIXSELL

Nijedno od tri ministarstva koja je prošle godine “pročešljao” Državni ured za reviziju nije uspjelo dobiti bezuvjetnu ocjenu revizora – resori obrazovanja, poljoprivrede i zdravstva dobili su “uvjetnu” ocjenu usklađenosti poslovanja zbog niza nepravilnosti, piše Večernji list.

Pritom je najzanimljiviji nalaz državnih revizora u Ministarstvu zdravstva, koji potvrđuje medijske napise o sumnjivim poslovima ovog resora s tvrtkom Cupis, u vlasništvu Vinka Kojundžića, poznanika ministra Vilija Beroša. Ova je tvrtka za Ministarstvo izradila portal za cijepljenje protiv covida-19, a izvješće koje je ovih dana poslano Saboru otkriva da je temeljem dva ugovora za održavanje i nadogradnju Centralnog upravljačkog sustava te sustava eCEZDLIH i eCIJEPIH od Ministarstva u 2020. godini naplatila 2,75 milijuna kuna.

24 sata primijetila su kako su Cupisovi radnici ugovorene poslove odradili za samo 12 dana, što bi, računaju, značilo da je dan njihovih usluga koštao 225.000 kuna. U cijeloj priči zabavan je i podatak da je po dokumentaciji ponuđenoj državnim revizorima svaki radnik dnevno odradio prosječno 112 sati. Tvrtka čovjeka za kojega ministar tvrdi da mu nije prijatelj, već tek poznanik, pritom je posao uspjela naplatiti u samo 10 dana, što je više nego rekordan rok u sustavu u kojem se plaćanje dobavljačima lijekova za manje od 120 dana smatra kolosalnim uspjehom. Dodatno je zanimljivo što su isplate posljednjega dana 2020. godine, na samu Staru godinu.

Iz svega ovog revizori su zaključili da plaćanje ovih poslova i njihovo evidentiranje u poslovnim knjigama ne prati uredna dokumentacija, što Ministarstvo dijelom i priznaje ističući da su s pružateljima usluga ugovorili pojačanu kontrolu održavanja aplikacija.

Zapanjujuća je, međutim, upornost kojom Ministarstvo odbija preporuke Državnog ureda za reviziju koje bi vodile većoj transparentnosti u jednostavnoj nabavi, onoj za usluge vrijednosti do 200.000 i poslove u vrijednosti do 500.000 kuna, piše novinarka Večernjeg lista Iva Boban Valečić.

Hrvatska
Ostalo